14/06/2014

Wydarzenia TCPG

Zajęcia na uczelni

19 stycznia 2017 roku uczniowie klas 2C i 2R uczestniczyli w warsztatach na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu.

IMG_9273

Przyszli specjaliści o druku cyfrowego i reklamy byli na dwóch wykładach: „Wszystko zostało zaprojektowane. Niewiele rzeczy zostało zaprojektowanych dobrze” i „Myśląca kamera – programy tematyczne w aparacie fotograficznym”.

IMG_9286

Zajęcia na SWPS uzupełniają program nauczania w technikum cyfrowych procesów graficznych i technikum organizacji reklamy. Prowadzący to wykładowcy uczelni wrocławskiej.

kn

fot: Iga Lewicka

—————————————————————————————————————

Złota Czcionka i pasowanie

15 grudnia 2016 roku obchodziliśmy Dzień z mediami w CKZiU. Młodzież klas: 1R, 1C i 1D/d była pasowana na uczniów Centrum, trzecio- i czwartoklasistów nagrodzono za osiągnięcia w szkole a „Głos Żubra” świętował 10 urodziny.

 

Pasowanie

Uczniowie technikum organizacji reklamy i cyfrowych procesów graficznych oraz liceum ogólnokształcącego z klasy dziennikarsko – filmowej są już oficjalnie przyjęcie w poczet społeczności szkolnej. Zaliczyli zadania przygotowane przez starszych kolegów, a Maria Domaradzka, dyrektor Centrum wraz z wychowawcami 1R, 1C i 1D dokonała uroczystego aktu pasowania.

 

Dziennikarze byli tradycyjnie pasowani „rulonem dziennikarskim”.

r2Uczniowie TCPG repliką wiecznego pióra a organizacji reklamy „rulonem z reklam”.

r1

Złota Czcionka

W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę technikum cyfrowych procesów graficznych – Złotą Czcionkę. Otrzymała ja Klaudia Nędzarek z klasy 4C. To nagroda dla najlepszego, najbardziej zaangażowanego ucznia TCPG. Laureata wytypowali nauczyciele przedmiotów zawodowych. Brali pod uwagę predyspozycje zawodowe, podejście do nauki i zawodu, kreatywność i efekty pracy.

r4

 

10 rodziny

r9

Ostatnim punktem imprezy były urodziny „Głosu Żubra”. Z tej okazji, przy Happy Birthday na scenę wjechał ogromny tory z logo gazetki.

r10

Imprezę prowadzili: Adrainna Najgebaur, Wojciech Bar, Kamil Tysa, Cyprian Modliborski i Michalina Stachnik.

r11

Zespół muzyczny: Dominika Łuczak, Karina Różycka i Marta Brudnik

Organizacja: Magdalena Maziarz, Katarzyna Nazar, Ewa Swynarczuk, Kamila Rosińska i uczniowie klas: 2C, 2R i 2D/g oraz 3G.

Fot. Anita Weber- Weller

——————————————————————————————

Warsztaty dla grafików na SWPS

20 marca 2015r.  uczniowie klas 1C i 2C uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez wykładowców szkoły wyższej psychologii społecznej Kamil Olender i Piotr Maciejczyk.

sw5

Uczniowie spędzili na wrocławskiej uczelni 3 godziny, każda grupa brała udział w warsztatach kreatywności oraz w zajęciach zatytułowanych „Komunikacja w negocjacjach”.

sw1

 

sw3

____________________________________________________________

Koszulka dtp-owca

W ramach współpracy polsko – czeskiej ze  Střední škola propagační tvorby a polygrafie, w Velkie Porici uczniowie TCPG i ich czescy koledzy projektowali koszulki, które wykonają samodzielnie w drukarni szkoły. Druk zostanie zrobiony w maju, podczas wizyty w Czechach. Nasi partnerzy wybrali projekt polskich uczniów. Na białych i czarnych koszulkach pojawi się taki o to znak:

kosz

____________________________________________________________

Najlepszy mini projekt badawczy

Uczniowie klasy 2C odnieśli  kolejny sukces zawodowy – I miejsce w konkursie na mini projekt badawczy w technikum cyfrowych procesów graficznych. Wygrali z Zespołem Szkół nr 25 we Wrocławiu, który to od wielu lat kształci uczniów w tym kierunku. Zespół stanowili: Paulina Klimaszewska, Radosław Łubnicki, Bartosz Idczak. Konkurs odbywał się w ramach projektu MKZ II.

filmik

Kadr z filmu

Agent, superbohater , biznesmen, potwór i książę/księżniczka to najciekawsze role w filmie, zdaniem badanych uczniów z naszej szkoły. Badanie dotyczyło filmów: preferencji tematycznych, formy filmu, bohatera i techniki tworzenia. Na podstawie wyników ankiet uczniowie klasy 2C napisali scenariusz, zaprojektowali postać i nakręcili film fabularny z animacja komputerową.

W jury zasiedli profesorowie wrocławskich uczelni, specjaliści i eksperci z dziedziny nowoczesnych technologii i sztuki.

Opis projektu (jeden z elementów konkursu) można przeczytać tu:  Świat dziecięcej fantazji – opracowanie

Opiekunem projektu była Katarzyna Nazar.

Prezentacja: Prezentacja Świat dziecięcej fantazji

Film niedługo pojawi się na szkolnym YouTube.

____________________________________________________________

Konkurs „Najlepszy uczeń w zawodzie” – technik cyfrowych procesów graficznych

Sukces odnieśli uczniowie TCPG, którzy po raz pierwszy przystąpili do konkursu w tym zakresie. Na uwagę zasługuje fakt, że uczniowie klasy 2C zmagali się ze starszymi stażem i doświadczeniem uczniami klas trzecich. Drużyna wystąpiła w składzie:  Klaudia Nędzarek, Hanna Wabnic i Radosław Łubnicki , opiekunem był Jacek Skórski.

_______________________________________________________________________________________________________

Powitanie w gronie CKZiU

http://ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/klasa-dziennikarska-liceum-ogolnoksztalcace/aktualnosci/

_______________________________________________________________________________________________________

Współpraca ze szkołą poligraficzną w Czechach

24 września 2014 roku odbyło się pierwsze spotkanie robocze w sprawie współpracy CKZiU w Oławie z szkołą średnią w Czechach (Střední škola propagační tvorby a polygrafie w miejscowości Velke Porici). Współpraca będzie dotyczyła branży poligraficznej i graficznej oraz prawdopodobnie fryzjerskiej.

3

Maria Domaradzka i Rudolf Volhejn w pracowni plastycznej.

 

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele obu placówek: Maria Domaradzka, dyrektor CKZiU, Magdalena Maziarz, wicedyrektor do spraw kształcenia dorosłych oraz Rudolf Volhejn, dyrektor tamtejszej szkoły. Polska i czeska strona chciałaby nawiązać współpracę nie tylko w zakresie spotkań dla uczniów i wzajemnej wymiany doświadczeń, ale również w celu stworzenia projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej, dającego wymierne korzyści każdej ze szkół. – Najważniejsze jest pozyskanie środków unijnych na doposażenie pracowni poligraficznych – mówi Maria Domaradzka. – Sprzęt jest nowoczesny i drogi, ale gwarantuje wysoką jakość kształcenia. Im będziemy mieli go więcej, tym lepiej dla naszych uczniów i słuchaczy.

4

Pracownia druku.

5

Szkolna drukarnia.

Czeska szkoła jest jedną z siedmiu szkół poligraficznych w Czechach, zajmuje kilka budynków, jest placówką, która może realizować zamówienia drukarskie i zarabiać w ten sposób na swoje potrzeby. Uczniowie samodzielnie wykonują projekty, przygotowują do druku i przeprowadzają procesy drukarskiej w różnych technikach. System zatem różni się znacznie od polskiego, jednak nie wyklucza udanej współpracy.

Kolejne spotkanie odbędzie się 15 października w Oławie.

 

2013/2014

Grudniowe imprezy – pasowanie policjantów, dziennikarzy i grafików!

9 grudnia 2013 roku, o godzinie 17 w Ośrodku Kultury w Oławie odbyło się pasowanie uczniów klasy 1D – LO dziennikarskie i policyjne oraz  klasy 1C – Technikum Cyfrowych Procesów Graficznych.

Uroczystość rozpoczęli uczniowie klasy 2D, którzy wraz ze swoją wychowawczynią Magdaleną Maziarz byli organizatorami tego wydarzenia. Po krótkim przemówieniu wprowadzającym,  reprezentanci klas pierwszych musieli zmagać się z zadaniami przygotowanymi przez starszych kolegów.

Graficy musieli narysować karykaturę swojej wychowawczyni, mieli na to 3 minuty. Jacek Skórski, nauczyciel przedmiotów graficznych zadanie zaliczył.

Policjanci musieli podać po trzy funkcje i zadania policjanta. Podinspektor Tomasz Morawiecki, Komendant Powiatowy Policji w Oławie miał pewne wątpliwości, ale i tak uznał odpowiedzi uczniów za poprawne.

Dziennikarzom przypadło przeprowadzenie wywiadu z Dodą, którą zagrała Martyna Olejnik, uczennica klasy 2D. To zadanie także zostało zaliczone.

Po zakończeniu tej część nastąpiło pasowanie, które poprowadzone zostało przez Marię Domaradzką, dyrektor ZSP Nr 1.

Klasa 1C pasowana była za pomocą wielkiego, drewnianego pióra wiecznego, policjanci pasowani byli za pomocą lizaka policyjnego, a dziennikarze dziennikarskim rulonem z gazet.

Anna Ziółkowska, przewodnicząca starszej klasy policyjnej, przekazała policyjna maskotkę Katarzynie Wuczko z klasy pierwszej, natomiast dziennikarski rulon trafił do rąk Kornelii Łapuszyńskiej, nowej redaktor naczelnej „Głosu Żubra”.

Uczniowie klasy policyjnej po raz pierwszy ubrali swoje mundury – spodnie bojówki i koszule w kolorze policyjnym a dziennikarze firmowe koszulki – czarne polówki z napisem „klasa dziennikarska 2013 – 2015”. Jednych i drugich obowiązuje noszenie strojów na zajęcia z edukacji policyjnej i medialnej.

Na imprezę przybyło ponad 100 osób: rodzice, nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście.

Wiktoria Karpińska

Biuletyn Informacji Publicznej