Narodowe Czytanie w CKZiU

Narodowe Czytanie w CKZiU

Początek roku szkolnego od ponad dekady kojarzy się z akcją Narodowe Czytanie, zainicjowaną w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Co roku we wrześniu szkoły, instytucje i zwykli obywatele spotykają się, aby wspólnie czytać najważniejsze dzieła polskiej literatury. Tegoroczna edycja wydarzenia skupiona była wokół Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

Nasza szkoła tradycyjnie dołączyła do akcji także w tym roku. W minioną środę do wspólnego czytania powieści Orzeszkowej zaprosiliśmy całą społeczność, łącząc duchową ucztę literacką z biesiadą w plenerze. Tereny zielone wokół szkolnego boiska na godzinę zmieniły się dzięki dekoracji wykonanej przez nauczycielkę plastyki – Karolinę Nawrat-Kawę, pozwalając nam choć przez chwilę poczuć sielską atmosferę kresów. Joanna Kulicka i Szymon Baran, którzy prowadzili to wyjątkowe wydarzenie, rozpoczęli od nawiązania do innego utworu, w którym wspomnienie niezwykłej nadniemeńskiej krainy stało się impulsem do odtworzenia przez Adama Mickiewicza barwnego świata ziemiańskiego dworu. Fragment Inwokacji z Pana Tadeusza zaprezentowała Aleksandra Smolińska.

W tym roku przypadła 160 rocznica wybuchu powstania styczniowego, dlatego trudno było nam sobie wyobrazić, aby zabrakło odczytanego przez Michała Klukowskiego opisu powstańczej mogiły, tajemniczej, ukrytej wśród litewskiej przyrody, która niejako staje się bohaterem powieści. Opisy natury są domeną utworu i ujawniają wielką wrażliwość autorki na jej piękno, dlatego kolejnym zaprezentowanym fragmentem był opis chylącego się ku wieczorowi dnia. Własną interpretację tekstu przedstawiła Natalia Gelger.

Chociaż przyroda zajmuje ważną pozycję w tym pozytywistycznym dziele, należy pamiętać, że pierwsze miejsce zajmują w nim ludzie. Eliza Orzeszkowa stworzyła bardzo różnorodne portrety bohaterów, ukazując skomplikowane relacje między nimi. Jedną z ciekawszych są więzi, jakie łączyły pary sportretowane w utworze – Justynę Orzelską i Jana Bohatyrowicza oraz Emilię i Benedykta Korczyńskich. W role tych drugich wcielili się dyrektor szkoły Maria Domaradzka oraz Artur Marszałek, nauczyciel języka angielskiego, natomiast fragment powieści opisujący rodzące się gorące uczucie Justyny i Jana odczytała Karolina Smolińska.

Wydarzenie miało także wymiar muzyczny. Uczniowie i nauczyciele wysłuchali dwóch utworów w wykonaniu Natalii Gelger, Alicji Rutkowskiej, Emilii Skorupy, Mileny Smoleń i Aleksandry Smolińskiej: piosenki Niebo z moich stron zespołu Czerwone Gitary, skomponowanej przez Seweryna Krajewskiego do słów Krzysztofa Dzikowskiego, oraz ludowej pieśni Ty pójdziesz górą, a ja doliną.

Eliza Orzeszkowa utrwaliła w swej powieści specyfikę życia niewielkiej społeczności. Utwór dokumentuje nie tylko ciężką codzienną pracę, ale pokazuje także bogate zwyczaje. Fragmentem przedstawiającym wesele Elżuni Bohatyrowicz i Franciszka Jaśmonta przeczytanym prze Maję Ziemiańską zakończyliśmy przedpołudnie z Nad Niemnem. Zwieńczeniem uroczystości był pokaz polki przygotowany przez uczniów i nauczycielkę wychowania fizycznego, Monikę Grzybowską.

Narodowe Czytanie w CKZiU przygotowały polonistki Alicja Koniewicz i Joanna Puławska w oparciu o scenariusz Edyty Dębickiej.

Tekst: MF
zdjęcia: MF, D. Chomicka, J. Mądrzyk

Skip to content