Są w finale olimpiady!

Są w finale olimpiady!

Karolina Trojanowska i Weronika Nowak zakwalifikowały się do centralnych eliminacji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, blok: gastronomia.

20.04.2018 r. uczennice klasy 4G – Karolina Trojanowska i Weronika Nowak – reprezentowały naszą szkołę podczas okręgowych eliminacji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, blok: gastronomia. Uczennice stanęły do rywalizacji z 30 uczniami, którzy reprezentowali szkoły o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych z terenu województwa dolnośląskiego i opolskiego. Eliminacje odbyły się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Składały się z części pisemnej – do rozwiązania uczniowie otrzymali test zawierający 60 pytań. Tyle też punktów maksymalnie można było uzyskać. Podczas tej części zmagań Karolina zdobyła 55 punktów, zaś Weronika – 54 punkty. Kolejną część olimpiady stanowiły zadania praktyczne.
1. Wykonanie rogalików z marmoladą z ciasta kruchego i omówienie zasad sporządzania ciasta krucho – drożdżowego.
2. Omówienie zasad diety wegetariańskiej – dobór surowców, zalety i wady takiego sposobu odzywania się. Ułożenie jadłospisu według tej diety oraz scharakteryzowanie różnych rodzajów wegetarianizmu.
3. Przygotowanie nakryć do różnych zup: barszczyku czerwonego z pasztecikami, zupy ogórkowej, chłodnika, kremu dyniowego z groszkiem ptysiowym i rosołu z makaronem. Dodatkowo należało zaprezentować sposób podawania tych zup w naczyniach jedno – i wieloporcjowych.
Za każde zadanie można było uzyskać po 20 punktów, co łącznie dawało 60 punktów możliwych do zdobycia. W tej części olimpiady nieznacznie lepsza okazała się być Weronika, uzyskując 51 punktów, zaś Karolina otrzymała 50,75 punktów.
Po zsumowaniu punktów, nasze uczennice uplasowały się na 3 i 4 miejscu spośród wszystkich uczniów biorących udział w olimpiadzie. Karolina uzyskała 105,75 punkty, zaś Weronika 105 punktów. Dzięki zajęciu tak wysokich miejsc obie zakwalifikowały się do centralnych eliminacji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, blok: gastronomia. Odbędą się one w dn. 7-8.06.2018 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Uczennice do olimpiady przygotowują się pod kierunkiem Ewy Górnickiej.
Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Ministerstwo Środowiska. Patronem medialnym XLII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA oraz multiportal agropolska.pl. Organizatorem zmagań jest Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.
E.G

Skip to content