Co słychać u dziennikarzy i filmowców?

Strona główna / Szkoła / Nasze klasy / Klasa dziennikarsko - filmowa / Co słychać u dziennikarzy i filmowców?

Spotkanie w gazecie

Uczniowie klasy pierwszej dziennikarsko – filmowej poznawali dziennikarstwo z najlepszymi dziennikarzami lokalnymi. 1 marca 2019 r. Kamil Tysa, dziennikarz “Gazety Powiatowej – Wiadomości Oławskie”, rozmawiał z uczniami o pracy dziennikarza, o fake newsach a 22 marca Jerzy Kamiński, redaktor naczelny gazety mówił o istocie prasy lokalnej.

Kamil Tysa jest absolwentem klasy dziennikarskiej z 2012 roku, kończy studia dziennikarskie i dodatkowo “komunikację wizerunkową. Pięciokrotnie był nominowany do nagrody SGL Lokal Press, prestiżowego wyróżnienia dla dziennikarzy prasy lokalnej. Kamil od lat wspiera działania w klasie dziennikarsko – filmowej, co roku prowadzi warsztat dla uczniów i opowiada im o zawodzie dziennikarza.

8 marca uczniowie odwiedzili siedzibę redakcji “Gazety Powiatowej – Wiadomości Oławskie”. Mogli zobaczyć, jak wygląda praca oraz porozmawiać o roli prasy lokalnej.

Zuzanna Czajkowska z indeksem

Zuzanna Czajkowska z klasy 3D (dziennikarsko – filmowej) z centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie została laureatką V Olimpiady Wiedzy o Mediach. Zuzanna uzyskała wysokie, 17 miejsce wśród 48 laureatów nagrodzonych „indeksami” na kierunki dziennikarskie.

Olimpiada odbyła się 15 i16 marca 2019 roku, w gmachu dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jak co roku organizatorem był Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, a współorganizatorami 15 wyższych uczelni z całego kraju. Po napisaniu testu z zakresu wiedzy o mediach, zawodnicy uczestniczyli w spotkaniu z  redaktor Anitą Werner, a następnie udali się na zwiedzanie gmachu Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie.

Do etapu centralnego zakwalifikowało się 160 osób (po 10 z każdego województwa), 48 najlepszych otrzymało indeks na jedną z uczelni. Zuzanna Czajkowska jest 17, dlatego ma duże szanse na to, że będzie to indeks wrocławskiej uczelni (zasada przyznawania indeksów jest taka, iż z puli wszystkich zaoferowanych przez uniwersytety indeksów, laureaci wybierają w kolejności zajętych miejsc; im wyższe miejsce, tym większy wybór). W tym roku do etapu centralnego zakwalifikowała się także Daria Walner, z tej samej klasy.

To już drugi sukces z rzędu uczniów klasy dziennikarsko – filmowej. Rok temu laureatem został Mateusz Nowak. Opiekunem olimpijczyków jest Magdalena Maziarz, nauczycielka edukacji medialnej.

Warsztaty filmowe w CeTa

8 marca 2019 roku grupa 9 uczniów z klas dziennikarsko – filmowych uczestniczyła w warsztatach filmowych Filmoteki Szkolnej prowadzonych przez profesjonalistów z Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.

Warsztaty trwały 9 godzin, podczas których uczniowie zapoznali się z każdym etapem powstawania filmu. Pierwsza część spotkania to teoria – wszystko na temat obrazu, dźwięku, montażu, gry aktorskiej.  Po przerwie uczniowie zajęli się tworzeniem historii do filmu i wykonali krótkie ćwiczenie. Role w zespole zostały podzielone: reżyser, kierownik planu, operatorzy, oświetleniowcy, dźwiękowcy, “pani od klapsa” oraz aktorzy.

Kolejna część warsztatów poświęcona była storyboardom, według których powstał krótki film, w zasadzie scena związana z dniem kobiet. Na zakończenie uczniowie uczestniczyli w montażu materiału i otrzymali zaświadczenia o udziale w szkoleniu. Projekt filmowy realizuje Filmoteka Szkolna, nasi uczniowie już po raz drugi skorzystali z bezpłatnej oferty, opiekunem grupy była Magdalena Maziarz.

W finale Olimpiady Wiedzy o Mediach

Zuzanna Czajkowska i Daria Walner z klasy 3D (dziennikarsko – filmowa) dostały się do finału Olimpiady Wiedzy o Mediach i 14 marca powalczą o indeksy w Warszawie.

W ubiegłym roku laureatem tej olimpiady został Mateusz Nowak. Nagroda był indeks na uczelnie oraz dwutygodniowy staz w Wydawnictwie BAUER.

Pasowanie 2018

29 listopada 2018 roku prawie 90 osób z klas pierwszych CKZiU w Oławie zostało pasowanych na ucznia Centrum! W tym uczniowie pierwszej klasy dziennikarsko – filmowej. Uroczystość odbyła się w Ośrodku Kultury w Oławie, brali w niej udział pierwszoklasiści, ich rodzice, dyrekcja, nauczyciele i zaproszeni goście.

Uczniowie klasy 2D/d przygotowali dla nowych uczniów filmy opowiadające o kierunkach kształcenia oraz zadania i drobne upominki.

Uczniowie klasy 1D/d (dziennikarsko – filmowa) prezentowali prognozę pogody, jednak koleżanki z 2D/d spłatały im figla i na mapie Polski umieściły tajemnicze ikonki. Nie było łatwo, ale udało się opowiedzieć o latających sowach na miotle. Pani dyrektor i Teresa Domaradzka, wychowawczyni, pasowały uczniów rulonem z gazet a starsze koleżanko wręczyły im legitymacje dziennikarskie.

Złote Żubry 2018

“Złoty Żubr” to nagroda przyznawana przez uczniów klasy trzeciej (dziennikarsko – filmowej) osobom, które mają znaczne osiągnięcia w zakresie dziennikarstwa i wiedzy o mediach oraz na polu filmowym. Mateusz Nowak został Dziennikarzem Roku a Klaudia Słoniowska Filmowcem Roku.

Warsztaty na temat „fejków”

Jak rozpoznać fejki? Po co politykom fałszywe informacje? Te i inne tematy związane ze zjawiskiem fale news oraz kreatywne ćwiczenia były przedmiotem warsztatów prowadzonych przez Pawła Terpilowskiego z portalu demagog.org.
Warsztaty organizuje Akademia Fact Chekingu. Udział brali uczniowie klas 1D, 1C, 3D i 2C.

Fot. MM

Dziennikarze podbijają HollyŁódź!

Dziennikarze podbijają HollyŁódź!

W pierwszym tygodniu października, uczniowie klasy dziennikarsko-filmowej (IID/d), pod opieką Magdaleny Maziarz oraz Magdaleny Frontkiewicz, odkrywali tajemnice Łodzi. Podczas trzydniowego pobytu w stolicy polskiego filmu, zdobyli nową wiedzę i doświadczenia, a w nami podzielili się wrażeniami.

„W środowy poranek wyruszyliśmy pociągiem z Oławy do Wrocławia, a stamtąd autobusem prosto do Łodzi. Po zakwaterowaniu w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym i obiedzie, udaliśmy się na warsztaty animacji poklatkowej, które odbyły się w Manufakturze. Naszym zadaniem było wymyślenie scenariusza i przygotowanie scenografii. Później, przy wsparciu Pani Ani oraz wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu, udało nam się nakręcić czternastosekundowy film pt. „Smaczna 6”. Po warsztatach pojechaliśmy do kameralnego kina „Bodo”, które zachwyciło wszystkich swoim wyjątkowym wystrojem i klimatem. Podobno jest to jedyne domowe kino w Polsce. Po seansie filmu dokumentalnego „Czyściciele Internetu”, zmęczeni długim dniem i podróżą, udaliśmy się do schroniska. Tak minął nasz pierwszy dzień wycieczki.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy wycieczką śladami planów filmowych. Po obejrzeniu fragmentów filmów nakręconych w Łodzi, udaliśmy się ich tropem. Po obiedzie w Pałacu Młodzieży, wzięliśmy udział w analizie filmu obejrzanego poprzedniego dnia. Po burzliwej i ciekawej dyskusji, emocjonalnej wymianie zdań, głownie Dominiki i Kuby, udaliśmy się na najdłuższy deptak w Polsce – ul. Piotrkowską. Tam czekały na nas kolejne wyzwania. Podzieleni na grupy mieliśmy do wykonania trzy zadania: zrobić sobie zdjęcie z muralem, znaleźć tajemniczą płaskorzeźbę z otrzymanego zdjęcia oraz wykonać selfie z gwiazdami z alei wzorowanej na hollywoodzkiej Walk of Fame. Po wykonaniu zadań, udaliśmy się do Manufaktury na kolację i zakupy. Zmęczeni, po dniu pełnym wrażeń, marzyliśmy tylko o śnie, jednak z przyczyn niezależnych od nas, nie wszyscy mieli tyle szczęścia, ani spokojnej nocy.Ostatniego dnia, nie wszyscy wyspani, ale gotowi na nowe przygody, pojechaliśmy w kierunku Szkoły Filmowej. Wzięliśmy udział w grze miejskiej, zorganizowanej przez Centralny Gabinet Edukacji Filmowej w Łodzi. Zadania wymagały od nas nakręcenia krótkiego filmu, rozpoznania aktorów ze zdjęć z różnych ról i okresów życia, czy wykonania scenografii filmu science fiction. Po trzyetapowej walce, zwyciężyła drużyna „Śnieżne Hello Kitty” (czy też „Śnieżne Heloł Kiti”, jak twierdzą niektórzy).

Później obejrzeliśmy fragment uroczystej inauguracji roku akademickiego, połączonej z obchodami 70-lecia Łódzkiej Szkoły Filmowej. Pomimo tej wyjątkowej okazji, na szczęście udało nam się zwiedzić zakamarki szkoły. Siedzieliśmy na słynnych schodach, na których za studenckich czasów zasiadali m.in. Roman Polański czy Andrzej Wajda. Ostatnią częścią zwiedzania była projekcja filmów dyplomowych, wykonanych przez absolwentów szkoły. Po obiedzie udaliśmy się na dworzec, z którego spóźnionym autobusem pojechaliśmy do Wrocławia, a następnie jeszcze bardziej spóźnionym pociągiem do Oławy. Tak zakończyła się nasza przygoda w HollyŁódź.”

Tekst: Wiktoria Gawron, Magdalena Frontkiewicz
Fot. Magdalena Maziarz, Magdalena Frontkiewicz, Wiktoria Myśliwiec, Jakub Cisek

 

 

 

Skip to content