Regulamin praktyk
REGULAMIN ODBYWANIA PRAKTYKI ZAWODOWEJ
w CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W OŁAWIE
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1. Regulamin określa warunki i tryb organizowania praktyk zawodowych u pracodawców dla Centrum Kształcenia zawodowego i Ustawicznego w Oławie.
§ 2.1. Regulamin jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie praktycznej nauki zawodu z dnia 15 grudnia 2010r. (Dz. U. Nr 244, poz. 1626 z 2010 r.).
2. Praktyka zawodowa przeprowadzana jest zgodnie z programem nauczania dla danego zawodu.
II. CELE I ZADANIA
§ 3. 1. Praktyki zawodowe organizuje się dla uczniów w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy.
2. Praktyka zawodowa ma na celu pogłębienie i doskonalenie umiejętności praktycznych ukierunkowanych na specjalizację w zakresie danego zawodu.
III. ORGANIZACJA PRAKTYK ZAWODOWYCH
§ 4. 1. Praktyki zawodowe organizowane są przez szkołę u pracodawców.
2. Praktyki zawodowe są prowadzone pod kierunkiem opiekunów praktyk, którymi mogą być pracodawcy lub wyznaczeni przez nich pracownicy.
§ 5. 1. Praktyki zawodowe organizowane są w czasie roku szkolnego.
2. Zakres wiadomości i umiejętności nabywanych przez uczniów w czasie odbywania praktyk oraz wymiar godzin określa podstawa programowa, program nauczania dla danego zawodu oraz szkolny plan nauczania.
3. Dobowy wymiar godzin na praktykach zawodowych nie może przekroczyć 8 godzin.
4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się możliwość przedłużenia dobowego wymiaru godzin, nie dłużej jednak niż do 12 godzin, przy zachowaniu tygodniowego wymiaru godzin edukacyjnych, określonych w ramowych planach nauczania. Przedłużenie dobowego wymiaru godzin praktyki zawodowej jest możliwe tylko u tych pracodawców, gdzie przedłużony dobowy wymiar czasu pracy wynika z rodzaju pracy lub jej organizacji.
§ 6. 1. Umowę o praktykę zawodową zwaną dalej „umową”, zawiera dyrektor szkoły z podmiotem przyjmującym uczniów na praktykę.
2. Umowę zawiera się w terminie umożliwiającym realizację programu praktyki, przed skierowaniem przez szkołę uczniów do pracodawcy.
3. Umowa określa:
a) nazwę i adres podmiotu przyjmującego uczniów na praktykę zawodową oraz miejsce jej odbywania,
b) nazwę i adres szkoły,
c) nazwę i numer realizowanego programu nauczania dla danego zawodu,
d) terminy rozpoczęcia i zakończenia praktyki zawodowej,
e) zakres (program) praktyki zawodowej,
f) prawa i obowiązki stron umowy, ze szczególnym uwzględnieniem praw i obowiązków wynikających z obowiązujących przepisów § 2. ust. 1,
g) dodatkowe ustalenia stron.
OBOWIĄZKI I OCENA UCZNIA
§ 7. 1. Uczeń odbywający praktykę zawodową zobowiązany jest do prowadzenia dzienniczka praktyki zawodowej zwanego dalej „dzienniczkiem”.
2. Formę prowadzenia dzienniczka ustala Dyrektor szkoły.
3. W dzienniczku uczeń opisuje przebieg praktyki zawodowej. Czynności opisane przez ucznia w dzienniczku podpisuje pracodawca lub wyznaczony przez niego pracownik.
4. Uczeń zobowiązany jest do odbycia praktyki zawodowej w wymiarze określonym w programie nauczania dla zawodu.
5. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej uczeń zobowiązany jest do odbycia praktyki zawodowej (w wymiarze za czas nieobecności) w terminie wskazanym przez dyrektora szkoły, nie później niż do zakończenia danego roku szkolnego.
6. Nieusprawiedliwiona nieobecność w czasie trwania praktyki zawodowej jest równoznaczna z niezaliczeniem praktyki zawodowej.
§ 8.1. Po zakończeniu praktyki zawodowej pracodawca potwierdza jej odbycie w dzienniczku, wystawia praktykantowi opinię i ocenę w stopniach szkolnych.
2. Opinia i ocena wystawiona przez pracodawcę jest podstawą zaliczenia praktyki zawodowej w szkole.
3. Zaliczenia uczniowi praktyki zawodowej w szkole dokonuje wicedyrektor ds. kształcenia zawodowego. Podstawą wystawienia oceny za praktykę zawodową jest przedstawienie przez ucznia w terminie tygodnia, po zakończeniu praktyki, wypełnionego dzienniczka z informacjami, o których mowa w ust. 1.
4. Uczeń zaliczył praktykę zawodową, jeżeli otrzymał ocenę co najmniej dopuszczającą.
5. Uczeń, który z praktyki zawodowej otrzymał ocenę niedostateczną, nie otrzymuje promocji do następnej klasy.
OBOWIĄZKI PRACODAWCY
§ 9. 1. Zapoznanie uczniów z obowiązującym w zakładzie regulaminem.
2. Przeszkolenie uczniów pod kątem przepisów BHP, przepisów przeciwpożarowych oraz w zakresie obsługi urządzeń znajdujących się w zakładzie, z których korzystać będą praktykanci.
3. Przygotowanie zaplecza socjalnego w postaci: pomieszczeń do przebierania, przechowywania odzieży i spożywania posiłków.
4. Zapoznanie uczniów z kryteriami oceniania i sankcjami wynikającymi z nie wywiązywania się z obowiązków i łamania postanowień regulaminu praktyk.
5. Utrzymywanie stałego kontaktu z osobą odpowiedzialną za praktyki z ramienia Szkoły.
6. Ocenienie praktyki i dokonanie wpisu do dzienniczka ucznia wraz z opinią o praktykancie w ostatnim dniu trwania praktyk.
7. Sporządzenie dokumentacji powypadkowej i powiadomienie Szkoły w razie zaistnienia wypadku podczas odbywania przez uczniów praktyki zawodowej.