Finał Powiatowego Konkursu „Kultura. To lubię!” po raz siódmy

Finał Powiatowego Konkursu „Kultura. To lubię!” po raz siódmy

12 czerwca 2024 roku w  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie po raz siódmy odbył się finał Powiatowego Konkursu: ,,Kultura. To lubię!”. To niezwykłe wydarzenie, podczas którego tym razem celebrowano wielkość literatury oraz kulinarne dziedzictwo PRL-u. Tegoroczny konkurs w sposób szczególny poświęcony był kaskaderom literatury – twórcom niezwykłych tekstów, których życie i dzieła stanowią inspirację dla wielu. Edward Stachura, Rafał Wojaczek, Marek Hłasko i Andrzej Bursa – to wybitni autorzy, których twórczość przemawia do naszych serc i umysłów, prowokując młodych ludzi do głębszej refleksji.

Tegoroczny konkurs tradycyjnie został zorganizowany przez zespół nauczycieli humanistów, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Oławie. W konkursie wzięło udział kilkudziesięciu uczestników z różnych szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu oławskiego, którzy mierzyli się z trzema kategoriami: literacką, artystyczną i kulinarną, inspirując się w swoich pracach twórczością kaskaderów literatury.

Finał konkursu „Kultura. To lubię” rozpoczął  się o godzinie 11.00, jednak uczestnicy kategorii kulinarnej zaprezentowali swoje potrawy wcześniej. Wśród dań inspirowanych kuchnią PRL-u nie zabrakło kotletów z mortadeli, szyszek z preparowanego ryżu czy bloku czekoladowego. Były też ciasta, przetwory i domowy kompot. Nauczycielki przedmiotów zawodowych gastronomicznych, Panie Ewa Górnicka i Karolina Łeńczuk, stanęły przed bardzo trudnym zadaniem.

Imprezę, którą prowadzili uczniowie klasy 1Li: Aleksandra Diakowska i Gustaw Bajcar, rozpoczął występ szkolnego zespołu muzycznego DIAMENT, wykonując piosenkę z repertuaru Edwarda Stachury. W trakcie wydarzenia usłyszeliśmy fragment autobiografii Marka Hłaski „Piękni, dwudziestoletni” w interpretacji Oliwii Wróbel z klasy 2LO oraz konkursowego opowiadania Barbary Lubkiewicz, zwyciężczyni w kategorii literackiej, przeczytanego przez Mateusza Pustelnika z klasy 1Li. Uczestnicy konkursu i goście obejrzeli prezentację multimedialną, która przyniosła Kacprowi Dębickiemu pierwsze miejsce w kategorii artystycznej.

Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Oławie wręczyły Panie Maria Domaradzka, Dyrektor CKZiU, oraz Elżbieta Semko, reprezentująca Starostwo Powiatowe w Oławie.

Kategoria literacka:

  • I miejsce: Barbara Lubkiewicz (CKZiU w Oławie)
  • II miejsce: Kamila Błaszkowiak (ZS im. Zjednoczonej Europy w Oławie)

Kategoria artystyczna:

  • I miejsce (prezentacja multimedialna): Kacper Dębicki (CKZiU w Oławie)
  • wyróżnienie: Natalia Gelger (CKZiU w Oławie)
  • wyróżnienie: Oliwia Wróbel (CKZiU w Oławie)

Kategoria kulinarna:

  • I miejsce: Maria Walaś (SP nr 8 w Oławie)
  • wyróżnienie: Aleksandra Żelem (CKZiU w Oławie)
  • wyróżnienie: Karol Żmuda z (SP nr 8 w Oławie)

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom konkursu, a także wspierającym ich  opiekunom, dyrekcji CKZiU oraz członkom jury. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Starostwa Powiatowego w Oławie, dzięki któremu mogliśmy obdarować zwycięzców nagrodami.

Skip to content