Współpraca z Kołem Gospodyń Wiejskich w Wójcicach

Współpraca z Kołem Gospodyń Wiejskich w Wójcicach

15 listopada 2022 r. uczniowie klasy II technikum żywienia i usług gastronomicznych, pod opieką nauczycielek przedmiotów zawodowych – p. Ewy Górnickiej i Karoliny Trojanowskiej, uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Wójcicach. Podczas spotkania uczniowie poznali tajniki prawidłowego wypieku chleba – dowiedzieli się, co to jest zakwas, poznali typy mąk wykorzystywanych do pieczenia chleba oraz rodzaje dodatków, które można zastosować podczas wypieku (np. serwatka czy słód). Ale zajęcia te to nie tylko teoria, a przede wszystkim praktyka. Uczniowie mogli samodzielnie przygotować i upiec różnego rodzaju chleby, a następnie ich skosztować. Do degustacji otrzymaliśmy następujące rodzaje pieczywa: chleb rustykalny, drożdżowy i baltonowski.

Podczas warsztatów dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie – Pani Maria Domaradzka – podpisała porozumienie z przedstawicielami Koła Gospodyń Wiejskich. Celem porozumienia jest nawiązanie współpracy w zakresie działalności dydaktycznej i popularyzującej wiedzę, prowadzącej do poszerzenia i uatrakcyjnienia oferty dydaktycznej oraz promocji technikum żywienia i usług gastronomicznych, podnoszenie jakości kształcenia młodzieży, a także pielęgnowanie lokalnych tradycji kulinarnych.

O tym, że współpraca naszej placówki z Kołem Gospodyń Wiejskich działa bardzo dynamicznie, może świadczyć fakt, iż już następnego tygodnia (22.11.2022) ponownie zawitaliśmy do Wójcic. Tym razem tematem przewodnim zorganizowanych dla nas zajęć były sery. Uczniowie pod czujnym okiem Pań z Koła mieli okazje przygotować pyszne produkty, które powstały z naturalnego i świeżego mleka – ser podpuszczkowy z różnymi dodatkami (kozieradką, suszonymi pomidorami lub czosnkiem niedźwiedzim) i ser ricotta. Aby pokazać uczniom, że w kuchni i gastronomii nie należy niczego marnować, z zebranej z mleka śmietanki otrzymaliśmy masło. Również podczas tych zajęć dla uczestników został przygotowany pyszny poczęstunek –  sernik z ricotty oraz wójcicki chlebek z masłem czosnkowym i serem podpuszczkowym, czyli takimi produktami, które wcześniej uczniowie mogli samodzielnie przygotować.

Dziękujemy przedstawicielkom Koła Gospodyń Wiejskich w Wójcicach za zaangażowanie, pomoc i chęć przekazania tej cennej wiedzy naszym uczniom. Liczymy za dalszą owocną i równie smaczną współpracę.

Przedstawicielem szkoły do spraw współpracy z Kołem jest p. Ewa Górnicka.

Tekst i zdjęcia: Ewa Górnicka i Karolina Trojanowska

Skip to content