Wydarzenia – Centrum z europejską kadrą

Strona główna / Wydarzenia – Centrum z europejską kadrą

Dublin lipiec 2018

W stronę Irlandii – przygotowanie do projektu

Jeszcze nie opadły emocje po wyjeździe na Maltę, a już nadszedł czas, aby przygotować się na spotkanie z Zieloną Wyspą. Przed nauczycielkami realizującymi drugi etap projektu PO WER „Centrum z europejską kadrą” wakacyjny wyjazd na kurs językowy do Irlandii. Aby poznać kraj, jego tradycje i kuchnię, wzięły udział w dwóch aktywnościach.

14 marca 2018 w klimat irlandzkiego Dnia Świętego Patryka (17.03) wprowadził nas zespół Glendalough. Wspaniały koncert, połączony z pokazem tańca irlandzkiego, odbył się w Starym Klasztorze we Wrocławiu.

Kolejna okazja do zasmakowania irlandzkiego klimatu nadarzyła się 19 czerwca. Była to kameralna kolacja, podczas której serwowano dania kuchni irlandzkiej: sałatkę ziemniaczaną, Irish stew, czyli tradycyjny gulasz z pieczywem sodowym, oraz ciasto marchewkowe z sosem budyniowym. Ważnym elementem spotkania była prezentacja dotycząca uwarunkowań geograficznych oraz atrakcji turystycznych Irlandii i Dublina, a także zamiłowań kulinarnych i zwyczajów mieszkańców wyspy.

Nauka języka angielskiego

W ramach projektu wszyscy uczestnicy brali udział w regularnych zajęciach z języka angielskiego. Uczyli się w dwóch grupach o różnym stopniu zaawansowania. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu, po dwie godziny lekcyjne.

Malta styczeń 2018

Za nami półmetek przerwy zimowej. Uczniowie odpoczywają, a 15 nauczycielek CKZiU uczestniczyło w tygodniowym kursie językowym na Malcie. Został on zrealizowany w ramach projektu PO WER „Centrum z europejską kadrą”, finansowanego ze środków unijnych i był jedną z czterech części przedsięwzięcia. Nauka języka jest procesem długotrwałym i wielotorowym, dlatego plan projektu obejmuje dwa kursy stacjonarne (po 30 godzin) oraz dwie różne mobilności zagraniczne.

DSC_0215 (800x532)

Pobyt na Malcie wiązał się z intensywnym, 30 godzinnym kursem języka angielskiego. Kraj został wybrany ze względu na obowiązujący w nim urzędowy język angielski, doświadczenie w prowadzeniu kursów na skalę międzynarodową oraz odmienność kulturową. Mobilność była również okazją do poszerzenia wiedzy na temat Malty i jej mieszkańców, poznania kultury, historii, geografii, problematyki społecznej i ekonomicznej.

Podczas tygodniowego pobytu na wyspie, uczestniczki kursu, oprócz codziennych intensywnych zajęć w szkole językowej, wspólnie z angielskojęzycznymi przewodnikami odwiedziły ważne dla Maltańczyków miejsca. Należą do nich m.in. dwie stolice Malty – obecna Valletta i dawna Mdina. Architektura miast zachwyca tym bardziej, im mocniej postrzegamy ją przez pryzmat wojennej historii wyspy. Malta, ze względu na swoje strategiczne położenie, zmagała się z oblężeniem, podczas którego spadło na nią 6557 ton włoskich i niemieckich bomb.

DSC_0105 (800x532)

Niezapomnianym przeżyciem było odwiedzenie Gozo. Ta maleńka wyspa ukazuje stosunek, jaki Maltańczycy mają do religii. Jednym z takich miejsc jest Kościół Ta’ Pinu, uznawany za cudowny i otoczony kultem.

Na Gozo znajdują się najstarsze wolnostojące budowle na świecie – kompleks świątynny Ggantija Temples liczy sobie około 5500 lat, oraz najwyższe klify nad Morzem Śródziemnym, słynące z nieistniejącego niestety już Azurre Window.

Powrót z Malty wyznaczył półmetek projektu. Przed uczestniczącymi w nim nauczycielkami kilkumiesięczny kurs stacjonarny i przypadająca na wakacje druga mobilność w Dublinie, stolicy Irlandii.

IMG_1465 (800x301)

IMG_1638 (800x210)

IMG_1744 (800x180)

IMG_1756 (800x272)

IMG_2

Więcej zdjęć w galerii realizacji projektu
http://archiwum.ckziu.olawa.pl/galeria-realizacji-projektu-2/

Tekst: Magdalena Frontkiewicz, Barbara Müller
Zdjęcia: Magdalena Frontkiewicz, Joanna Puławska, Katarzyna Nazar

Skip to content