29/04/2013

Wydarzenia TM

Wizyta w OSP Wiązów

17.01.2017 klasy 1A i 2A, oraz przedstawiciele klas 1D, 2D i 3A, odwiedzili siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiązowie. Strażacy poświęcili swój wolny czas, by zapoznać nas z pracą w Straży Pożarnej.

IMG_20170117_095733 (800x450)

Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy. Każda z nich uczestniczyła w wykładzie o „cichym zabójcy”, czyli tlenku węgla, odbyła ćwiczenia z ratownictwa medycznego, poznała sprzęt i wyposażenie straży pożarnej oraz weszła do zadymionej komory w aparatach powietrznych.

Na zakończenie wizyty zostaliśmy poczęstowani kiełbasą i herbatą.

Wyjazd zorganizowały panie Dorota Olender, Magdalena Dorociak i Aleksandra Dereń – Specht.

——————————————————————————————————————————————————————-

Pasowanie i kadeci roku 2016

15 listopada 2016 roku w sali obrad Starostwa Powiatowego w Oławie odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych mundurowych w CKZiU w Oławie. Podczas uroczystości po raz pierwszy przyznano tytuły: Kadet Roku w klasie policyjnej i w klasie mundurowej. Tytuł trafił do Joanny Pasek z klasy 3D i Bartłomieja Chwiałka z 4A.

dsc_0353

 

 

dsc_0351

 

 

 

 

 
Joanna Pasek – kadet roku w klasie policyjnej i Bartłomiej Chwiałek – kadet roku w klasie mundurowej

dsc_0303

Tytuł Kadet Roku otrzymały osoby, które swoją postawą, zaangażowaniem oraz działaniami wyróżniały się przez wszystkie lata nauki w klasach mundurowych. Brały udział w zawodach i turniejach oraz uczestniczyły w imprezach okolicznościowych.

dsc_0298

Przed samym pasowaniem uczniowie uczcili 98. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Szkolny zespół wykonał trzy utwory nawiązujące do tematyki wolnościowej.

dsc_0358

Uczniowie klasy 1D/p odpowiadali na pytania dotyczące funkcjonowania Policji a uczniowie klasy 1A musieli wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy. Zadania ocenili fachowcy.

dsc_0333

 

Uroczystego pasowania policyjnym lizakiem dokonały Maria Domaradzka, dyrektor CKZiU i podinspektor Alicja Jędo.

dsc_0382

Uczniów klasy 1A buzdyganem pasowali: Maria Domaradzka i Krzysztof Matuszak.

Głos zabrał także Zdzisław Brezdeń, Starosta Oławski.

15181448_1420530537972080_7229888674069760269_n

Statuetki Kadet Roku

Imprezę przygotowali uczniowie klas 2D/p i 2A z Anną Dylewską i Magdaleną Dorociak. Zespół muzyczny przygotowała Marta Brudnik a za obsługę gastronomiczą odpowiadali uczniowie 2G i Ewa Górnicka.

Fot. Oliwia Leszczyńska

—————————————————————————————————————

III Centralny Zlot Klas Mundurowych

W dniach 3-8 października 2016 r. w Ośrodku Szkolenia Poligonowego „Karliki” w Żaganiu odbył się III Centralny Zlot Klas Mundurowych, w którym udział wzięło blisko tysiąc uczniów z 23 klas mundurowych z całej Polski oraz kadeci Liceum Wojskowego z Ukrainy.

img_20161004_082159

Organizacja Zlotu odbyła się pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, a zorganizowana została przez Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 KS Commando oraz 11 Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej. Całość imprezy uświetnił generał dywizji Wojska Polskiego Jarosław Mika – dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej – „Czarnej Dywizji”, a także Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON – Sławomir Z. Frątczak.

img_20161004_075949

Celem Zlotu było kształtowanie wśród młodzieży szkolnej postaw patriotycznych, propagowanie historii narodowej, tradycji i dziejów oręża polskiego, współczesnego wizerunku, roli i zadań Wojska Polskiego oraz popularyzowanie służby wojskowej wśród młodzieży z klas mundurowych współpracujących z instytucjami i jednostkami Sił Zbrojnych.

Uczestnicy Zlotu zostali podzieleni na trzy zespoły i rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach.  Jedną z nich był marszobieg na dystansie 8 km, podczas którego piętnastoosobowe drużyny musiały przenieść trzy skrzynki z amunicją o wadze 25 kg na odległość 30 m, rzucić granatem na odległość, strzelić z broni pneumatycznej oraz przepchnąć samochód terenowo – osobowy. Do ogólnej klasyfikacji wliczały się także wyniki ze strzelania z broni pneumatycznej długiej, krótkiej, rzutu granatem ćwiczebnym RG-42 oraz sztafety pływackiej 6 x 50 m. Ostatnim zadaniem była część kulturalno – oświatowa, podczas której młodzież musiała zaprezentować musztrę z piosenką marszową oraz dokonać autoprezentacji szkoły.

Poza rywalizacją sportowo – wojskową młodzież miała okazję zapoznać się z różnego rodzaju sprzętem strzeleckim: replikami broni ASG, karabinkami do strzelania z markerów paintball, symulatorami broni strzeleckiej. Podczas tych zajęć nauczyli się przyjmować właściwą postawę strzelecką stojącą, klęczącą i leżącą. Młodzież uczestniczyła także w pokazie działania patrolu saperskiego. Specjalnie dla nich przygotowano teren do rozminowania, na którym znajdowały się niewybuchy i miny. Wykorzystując wykrywacze min i macki saperskie kadeci mieli za zadanie rozminować odcinek terenu. Pobyt na terenie poligonu urozmaicały pokazy specjalistycznego wyposażenia Żandarmerii Wojskowej z Żagania oraz ratownicy medyczni. Ponadto młodzież mogła poznać historię i współczesność Wojsk Pancernych  oraz cel i zadania misji wojskowych.

Szczególnym zainteresowaniem wśród uczestników cieszył się ciężki sprzęt bojowy, będący na wyposażeniu żołnierzy „Czarnej Dywizji”: Leopard 2A4 i 2A5, KTO Rosomak, czy wyrzutnia „Langusta” i armatohaubica AH-152 „Dana”. Każdy uczeń mógł wejść do wozów, sprawdzić wyposażenie oraz zapoznać się z ich działaniem. Szczególną uwagę przyciągał legendarny czołg T-34 „Rudy” 102.

Mimo trudnej, zimnej i wietrznej pogody oraz surowych warunków bytowych, młodzież była bardzo zadowolona z wyjazdu.

Na zakończenie III Centralnego Zlotu Klas Mundurowych „Żagań 2016″, Dowódca „Czarnej Dywizji” gen. Jarosław Mika złożył podziękowania nauczycielom i wychowawcom, organizatorom Zlotu i rozdał nagrody Zwycięzcom. Dyrektorzy szkół otrzymali pamiątkowe ryngrafy ufundowane przez Podsekretarza Stanu w MON  prof. Wojciecha Fałkowskiego.

Zlot zakończono pokazem sztucznych ogni oraz defiladą wszystkich uczestników.

http://boleslawiec.tv/wideo/klasy-wojskowe-na-poligonie/

Organizacją i opieką podczas wyjazdu zajęły się pani Anna Bielicka i Magdalena Dorociak.

———————————————————————————————————————————————————————

Szkolenie pocztów sztandarowych

Uczniowie klas mundurowych co roku biorą udział w szkoleniu dla pocztów sztandarowych organizowanym przez 10. Pułk Dowodzenia. Każda grupa otrzymuje certyfikat dla szkoły.

cert mund

 

___________________________________________________________

Spotkanie z żołnierzem

2 marca 2015 Andrzej Hołówka z 1. Pułku Saperów w Brzegu poprowadził zajęcia dla uczniów klas mundurowych.

Pan Hołówka opowiadał o służbie wojskowej oraz o swojej misji w Afganistanie. Uczniowie mogli zadawać pytania dotyczące pracy sapera oraz ogólnych zasad panujących w 1. Pułku Saperów.

A. Hołówka prowadzi zajęcia dla klas mundurowych

____________________________________________________________

Pasowanie klas mundurowych

Ku chwale Ojczyzny!

W poniedziałek 16 lutego 2015 r na 6 lekcji na 1 piętrze CKZiU odbyło się pierwsze w historii szkoły pasowanie klas mundurowych technikum mechanicznego.

Mundurowi z CKZiU podczas pasowania

Imprezę prowadziły uczennice: Kamila Jadach i Adela Feszczuk z klasy 2D wraz z Magdaleną Maziarz, wicedyrektor CKZiU. Uroczystego pasowania buzdyganem dokonali Krzysztof Matuszak i wychowawcy klas: Teresa Domaradzka i Edyta Dębicka.

Pasowanie buzdyganem - klasa 1A

Pasowani uczniowie wykonali musztrę, wypowiadając słowa „Ku chwale Ojczyzny!”. W uroczystości uczestniczyli uczniowie, rodzice oraz nauczyciele. W przyszłym roku gospodarzami pasowania będą uczniowie klasy mechanicznej.

 

_______________________________________________________________________________________________________

Edukacja mundurowa inaczej…

            29 października 2014 roku moja klasa, 2A (technikum mechaniczne z innowacją mundurową), wybrała się na wycieczkę przedmiotową do Wrocławia, którą zorganizowała nasza wychowawczyni, pani Edyta Dębicka. Dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania  Wzgórza Partyzantów, miejsca rekreacji wrocławian w XVIII i XIX wieku, ale także punktu obronnego we Wrocławiu- to stamtąd Niemcy dowodzili obroną Festung Breslau zimą 1945 roku!

2

             Po usłyszeniu historii tego miejsca udaliśmy się do Muzeum Militariów, które znajduje się w dawnym budynku Arsenału Miejskiego, na lekcję muzealną. W jej trakcie dowiedzieliśmy się, jaka była historia broni palnej oraz sprzętu wojskowego, jak wyglądało umundurowanie żołnierzy od czasów napoleońskich do I wojny światowej i dlaczego zaczęto wprowadzać kamuflaż i zmieniać kolory mundurów. W Arsenale znajduje się największa na świecie kolekcja hełmów stalowych! Wrocławskie Muzeum Militariów nie tylko posiada szable, np. generała Rydza- Śmigłego, ordery, może pochwalić się eksponatem jedynym w swoim rodzaju, a mianowicie karabinem maszynowym o zakrzywionej lufie, który został wyprodukowany w dwóch egzemplarzach, lecz z tego, co się dowiedzieliśmy, na świecie została tylko 1 sztuka!

            Po lekcji muzealnej wyruszyliśmy do kina na film pt. „Miasto 44″. Film opowiada o powstaniu warszawskim:  o szarej codzienności i tagediach warszawiaków, chęci walki o niepodległość, którą odebrało Polakom państwo niemieckie podczas II wojny światowej. Na uwagę zasługuje wątek miłości dwojga głównych bohaterów, Stefana i Biedronki, w czasie apokalipsy, jaką stało się powstanie warszawskie. Gdy zaczął się seans, nastała grobowa cisza, każdy widz był skupiony. Film wzruszał, groził i zaskakiwał, zawierał niesamowite sceny. Niezwykle zaskakująca akcja, a w tym wszystkim miłość, patriotyzm i chęć walki o wolność, bezgraniczne oddanie się słusznej sprawie i swojej Ojczyźnie! To wszystko dało mi sporo do myślenia.

            Żyjemy w wolnym kraju, bez przymusu, zakazów, większość z nas nawet nie wyobraża sobie życia w strachu przed codziennością, jakiego zaznali Polacy w czasie II wojny światowej. Dramat, jaki dziś obejrzeliśmy, był nie tylko wzruszający czy zaskakujący, film ten zawierał w sobie naukę. Naukę o przeszłości naszej Ojczyzny, naukę o czasach okupacyjnych, miłości i patriotyzmie, jaki wykazywali wobec Ojczyzny młodzi powstańcy. Uważam, że powinniśmy czuć się zobowiązani wobec Polski, każdy z nas, Polaków, powinnien dać coś od siebie narodowi polskiemu, a nie ciągle narzekać. „Nikt za nas nie wygra wolności, tylko i wyłącznie my sami”. Film nie tylko ukazuje nam naszą historię, ale także daje nam przykład i zachęca do refleksji. Ja i moi koledzy, którzy oglądali ” Miasto`44″, uważamy, iż jest on dziełem współczesnej sztuki, pewnie dlatego właśnie został nominowany do Oscara. Jestem pewien, że ową nagrodę otrzyma.

                                                                                               Kamil Niezgoda, uczeń klasy II A

Technicy mechanicy na II miejscu

Drużyna z naszego Technikum Mechanicznego zajęła II miejsce w konkursie „Najlepszy uczeń w zawodzie” organizowanym w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku. Finał wojewódzki konkursu odbył się 11 kwietnia we Wrocławiu a szkołę reprezentowali: Dariusz Kliś  IIIA, Dawid Olender  IIIA, Bartłomiej Walkiewicz  IVA (od lewej na zdjęciu)

Nasza drużyna zakwalifikowała się do finału jako najlepsza w swoim regionie i nie zawiodła! II miejsce to niewątpliwie duży sukces, który wypracowali uczniowie przy pomocy Krzysztofa Walaszczyka, nauczyciela przedmiotów mechanicznych.

Sukces zawodowy

Drużyna mechaników z klasy IIIA  i IVA zwyciężyła w etapie regionalnym konkursu „Najlepszy uczeń w zawodzie”. Awans do kolejnego etapu wywalczyli sobie: Bartłomiej Walkiewicz, Dariusz Kliś i Dawid Olender pod opieką Krzysztofa Walaszczyka. Konkurs odbył się 25 marca 2014 roku we Wrocławiu.

Drużyna fryzjerek

Sukces odniosły też dwie inne drużyny. II miejsce zajęły fryzjerki (Jessica Leszczyńska, Katarzyna Dutkiewicz, Andżelika Lutnik) a III miejsce zdobyła drużyna z Technikum Obsługi Turystycznej w składzie: Paulina Mróz, Patrycja Polańska, Dagmara Sztypa. Niestety, awans do kolejnego etapu zapewnia tylko wygrana w regionie.

W konkursach startowały jeszcze trzy drużyny z naszej szkoły: technikum żywienia i usług gastronomicznych, technikum hotelarstwa oraz mechanicy z zasadniczej szkoły zawodowej.

Technik mechanik pasowany

Oficjalne pasowanie uczniów Technikum Mechanicznego odbyło się 28 września 2012 roku na warsztatach szkolnych. Na uroczystość przybyli uczniowie klasy 1A, ich wychowawca, rodzice i dyrekcja szkoły. Było to pierwsze pasowanie w technikum mechanicznym i mamy nadzieję, że wpisze się na stałe w tradycję szkoły.

Uczniowie byli pasowani kluczem francuskim. (fot. mm)

Chłopcy z  klasy 1A musieli wykonać parę zadań, aby oficjalnie stać się uczniami Technikum Mechanicznego. Ich starsi o rok koledzy po fachu (klasa 2A) przygotowali tor przeszkód oraz quiz z pytaniami z branży mechanicznej.

Tor przeszkód z kołem samochodowym.

Krzysztof Walaszczyk, wychowawca klasy oraz nauczyciel przedmiotów mechanicznych, przedstawił zebranym prezentację na temat istoty kształcenia w nowym technikum mechanicznym. Mówił o perspektywach pracy i dalszego kształcenia, przede wszystkim zwracał uwagę na dużą przydatność umiejętności nabytych w szkole. Uczniowie nie tylko znajdują pracę w branży, ale także z sukcesami kontynuują naukę na politechnikach. Program pozwala na opanowanie podstaw mechaniki, konstrukcji maszyn, projektowania a rozszerzona matematyka i fizyka ułatwiają start na kierunkach politechnicznych.

Po prezentacji i części zadaniowej rozpoczęło się pasowania. Maria Domaradzka, dyrektor szkoły, dokonała tego aktu ogromnym kluczem francuskim, który jest jednym z atrybutów mechanika.

Po uroczystości uczniowie i zaproszeni goście mogli korzystać ze słodkiego poczęstunku przygotowanego przez klasę 2A i klasy gastronomiczne.

Rodzice przyglądali się uroczystości.

Biuletyn Informacji Publicznej