07/02/2013

Wydarzenia

Prokurator w szkole

Renata Procyk – Jończyk, prokurator rejonowy w Oławie, spotkała się z uczniami klas policyjnych.

IMG_0650

Spotkanie odbyło się 22 marca 2017 roku i wzięli w nim udział uczniowie klas policyjnych: 2D i 3D. Pani prokurator opowiadała młodzieży o pracy prokuratury oraz o przepisach prawa dotyczących młodych osób.

Tego typu spotkania są elementem programu innowacji pedagogicznej w klasie policyjnej.

———————————————————————————————————————————

Kadeci roku i pasowanie mundurowych

15 listopada 2016 roku w sali obrad Starostwa Powiatowego w Oławie odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych mundurowych w CKZiU w Oławie. Podczas uroczystości po raz pierwszy przyznano tytuły: Kadet Roku w klasie policyjnej i w klasie mundurowej. Tytuł trafił do Joanny Pasek z klasy 3D i Bartłomieja Chwiałka z 4A.

dsc_0353

 

 

dsc_0351

 

 

 

 

 

Joanna Pasek – kadet roku w klasie policyjnej i Bartłomiej Chwiałek – kadet roku w klasie mundurowej

dsc_0303

Tytuł Kadet Roku otrzymały osoby, które swoją postawą, zaangażowaniem oraz działaniami wyróżniały się przez wszystkie lata nauki w klasach mundurowych. Brały udział w zawodach i turniejach oraz uczestniczyły w imprezach okolicznościowych.

dsc_0298

Przed samym pasowaniem uczniowie uczcili 98. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Szkolny zespół wykonał trzy utwory nawiązujące do tematyki wolnościowej.

dsc_0358

Uczniowie klasy 1D/p odpowiadali na pytania dotyczące funkcjonowania Policji a uczniowie klasy 1A musieli wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy. Zadania ocenili fachowcy.

dsc_0333

 

Uroczystego pasowania policyjnym lizakiem dokonały Maria Domaradzka, dyrektor CKZiU i podinspektor Alicja Jędo.

dsc_0382

Uczniów klasy 1A buzdyganem pasowali: Maria Domaradzka i Krzysztof Matuszak.

Głos zabrał także Zdzisław Brezdeń, Starosta Oławski.

15181448_1420530537972080_7229888674069760269_n

Statuetki Kadet Roku

Imprezę przygotowali uczniowie klas 2D/p i 2A z Anną Dylewską i Magdaleną Dorociak. Zespół muzyczny przygotowała Marta Brudnik a za obsługę gastronomiczą odpowiadali uczniowie 2G i Ewa Górnicka.

Fot. Oliwia Leszczyńska

———————————————————————————-

SZKOLENIE TAKTYCZNO-WOJSKOWE DLA KLAS O

PROFILU MUNDUROWYM

6 maja w Międzygórzu zakończyło się trzydniowe Szkolenie Taktyczno – Wojskowe dla klas o profilu mundurowym. Uczestnikami obozu byli uczniowie z klasy 1D i 2D Liceum Ogólnokształcącego o profilu policyjnym oraz uczniowie z klasy 1A Technikum Mechanicznego z innowacją mundurową.

DSC_3208

Program obejmował szkolenie teoretyczne i praktyczne z zakresu: podstawowych technik linowych wykorzystywanych w terenie miejskim, taktyki specjalnej w terenie zurbanizowanym z elementami technik antyterrorystycznych.

DSC_3462

DSC_3526

DSC_3507

Uczniowie poznali również działanie pojedynczego żołnierza w składzie plutonu oraz  taktykę wojskową.

DSC_3243

DSC_3346

Swoją wiedzę i umiejętności uzupełnili również o zasady udzielania I pomocy przedmedycznej, obsługę i posługiwanie się defibrylatorem zewnętrznym AED, kamizelką KED, naukę zasad BLS (RKO), udzielanie I pomocy w warunkach pola walki z wykorzystaniem środków prowizorycznych i podręcznych.

DSC_3564

DSC_3603

DSC_3591

DSC_3579

Organizacją i kierownictwem obozu zajęła się p. Anna Bielicka. Opiekunami byli p. Agata Brodziak i p. Marta Mikoda.

więcej zdjęć na FB: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.989152971109841.1073741868.153169951374818&type=3 

____________________________________________________________

Powitanie w gronie CKZiU

http://ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/klasa-dziennikarska-liceum-ogolnoksztalcace/aktualnosci/

Prawdziwe testy policyjne dla uczniów

24 października uczniowie z klasy 2D i 3D o profilu policyjnym, przystąpili do testu sprawności fizycznej, zgodnie z aktualnymi wymaganiami rekrutacyjnymi.

Zajęcia poprowadził  Grzegorz Mikołajczyk – szef i założyciel zespołu specjalistów COUNTERTERRORISM TRAINING POLAND „Cichy Fight & Tactics” Group Consulting zajmujący się szkoleniem taktycznym funkcjonariuszy MSWiA, MON, a także w określonym zakresie szkoleniem grup cywilnych.

DSC_2497

Po zakończonym teście, uczniowie spotkali się z psychologiem, który poprowadził zajęcia przygotowujące młodzież do testów psychologicznych „Multiselect”.

DSC_2509DSC_2476DSC_2477DSC_2484DSC_2492DSC_2473DSC_2446DSC_2443DSC_2439DSC_2410

____________________________________________________________

Wycieczka do Oddziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej

30 uczniów z klas policyjnych gościło w Oddziale Prewencji Policji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Młodzież, miała niepowtarzalną okazję przyjrzeć się z bliska codziennym przygotowaniom do służby policjantów oraz przyswoić wiele ciekawych informacji o służbie w Policji, przekazanych przez kadrę szkoleniową KWP we Wrocławiu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

15 października 2014 roku uczniowie klasy II i III Liceum Ogólnokształcącego goszcząc w Oddziale Prewencji Policji KWP we Wrocławiu, mieli okazję przyswojenia wielu ciekawych informacji na temat służby w Policji. Na początku spotkania, w ramach pokazu multimedialnego, przekazano uczniom najważniejsze informacje dotyczące specyfiki zadań realizowanych przez funkcjonariuszy Oddziału Prewencji. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszył się pokaz sprzętu będącego na wyposażeniu policjanta OPP.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Przy merytorycznych komentarzach szkoleniowców z KWP we Wrocławiu, uczniowie dowiedzieli się do czego służy zaprezentowany sprzęt( m. inn. siatka obezwładniająca, różnego rodzaju pociski i inne środki przymusu bezpośredniego). Każdy mógł nie tylko obejrzeć elementy pełnego wyposażenia funkcjonariusza OPP, ale także miał okazje wczuć się w rolę policjanta zakładając „całe oprzyrządowanie” na siebie.

Dużym zainteresowaniem młodzieży i opiekunów cieszył się pokaz specjalistycznego sprzętu policyjnego do detonacji ładunków wybuchowych, prezentowanego przez antyterrorystów. Ci ostatni zrobili na uczniach ogromne wrażenie. To do nich adresowano pytania o charakter służby i możliwości wcielenia się w szeregi tej formacji policyjnej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Uczniowie mieli okazję przyglądnięcia się codziennym ćwiczeniom funkcjonariuszy OPP i specjalnie dla nich zorganizowano pokaz działania armatki wodnej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ta lekcja na długo pozostanie w ich pamięci. Niektórym, być może pomoże podjąć decyzję co do wyboru przyszłej drogi zawodowej.

(zdjęcia i informacje pochodzą ze strony Komendy Powiatowej Policji w Oławie)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

_______________________________________________________________________________________________________

Policjanci i dziennikarze w Warszawie

Komenda Główna Policji, Biuro Ochrony Rządu oraz Centrum Szkolenia Policji w Legionowie to miejsca, które odwiedziły klasy policyjne podczas wycieczki do Warszawy. Redakcja „Gazety Wyborczej”, gmach TVP oraz rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski to z kolei atrakcje wyjazdu dla dziennikarzy. Od 27 do 29 marca uczniowie klas 1D, 2D i 3D gościli w stolicy.

Dziennikarze przed Zamkiem Królewskim, fot. MM

27 marca uczniowie klas policyjnych i dziennikarskich spotkali się z Mariuszem Sokołowskim, rzecznikiem Komendy Głównej Policji w Warszawie. Podczas spotkania w strefie dla mediów dowiedzieli się wiele o funkcjonowaniu Policji, rozmawiali z rzecznikiem na temat bezpieczeństwa na drogach, w internecie oraz o kulisach pracy w służbie mundurowej.

Spotkanie z Mariuszem Sokołowskim, rzecznikiem KGP w Warszawie, fot. MM.

Po wizycie w KGP pojechali do Centrum Nauki Kopernik, gdzie spędzili 1,5 godziny na testowaniu różnych urządzeń, które prezentowały ciekawe zjawiska fizyczne, elektryczne w formie ciekawej zabawy.

Zabawa w Centrum Nauki Kopernik.

28 marca klasy dziennikarskie odwiedziły redakcję „Gazety Wyborczej” przy ul. Czerskiej, zwiedzały unikatowy budynek Agory oraz dowiedziały się, jak pracuje redakcja tego dziennika. O wszystkim opowiadał Marcin Osojca, dziennikarz GW. Kolejnym punktem wycieczki przedmiotowej był gmach główny TVP przy ul. Woronicza, gdzie uczniowie odwiedzili reżyserkę słynnego studia sportowego, studio codziennego programu Agaty Młynarskiej „Świat się kręci” oraz znane wszystkim studio „Pytania na śniadanie”.

TVP, przed wejściem do programu „Świat się kręci”, fot. MM

Uczniowie klas policyjnych mieli niebywałą okazję, aby przyjrzeć się pracy Biura Ochrony Rządu. Przygotowano dla nich specjalny pokaz umiejętności jednostki specjalnej, zaprezentowano sprzęt oraz samochody warte kilka milionów złotych. Prezentacja na temat rekrutacji do BOR dała możliwość zweryfikowania planów na przyszłość. Około godz. 12.30 policjanci dotarli do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, gdzie zwiedzali obiekty, tereny ćwiczeń oraz odbyli szybki kurs pierwszej pomocy.

Popołudnie upłynęło na zwiedzaniu Starówki warszawskiej.

29 marca wszyscy uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. W wyjeździe uczestniczyło 60 uczniów i opiekunowie: Magdalena Maziarz, Marta Brudnik, Monika Grzybowska i Marta Mikoda.

Dziękujemy panu Grzegorzowi Mikołajczykowi za pomoc w organizacji wyjazdu.

Pasowanie po raz drugi

Klasa 1D – policyjna

9 grudnia 2013 roku odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia klasy policyjnej. Uczniowie pierwszej klasy musieli zmierzyć się z trudnymi pytaniami dotyczącymi funkcjonowania Policji a ich umiejętności oceniali podisnp. Tomasz Morawiecki, Komendant Powiatowy Policji w Oławie oraz podinsp. Alicja Jędo, która prowadzi zajęcia z edukacji policyjnej.

Narada przed udzieleniem odpowiedzi.

Uczniowie po raz pierwszy wystąpili w swoich nowych mundurach, które sa zobowiązani nosić w każdy piątek, ponieważ wtedy to w szkole jest dzień mundurowy.

Fot. Iza Kowalska

_______________________________________________________________________________________________________

Na początek dobry i Paint ball

W październiku uczniowie klas 1D (nie tylko policyjnej) brali udział w bitwie, i to strzeleckiej. Przez dwie godziny ćwiczyli strzelanie do ruchomych celów, na szczęście tylko dla zabawy.

8 października 2012r. klasa 1D była na wycieczce integracyjnej na.. paintballu! Wrocławski ośrodek CityPaintball zorganizował im kilka godzin zabawy. Przebrani w wojskowe mundury i podzieleniu na drużyny uczniowie wraz z nauczycielką wychowania fizycznego panią Moniką Grzybowską, z uśmiechem na twarzy biegali, strzelali się i testowali swoje umiejętności w „walce”. Do dyspozycji mieli trzy niezależne tereny do gry oraz strzelnicę, co pozwalało na bardzo różnorodną rozgrywkę. Gdy zmęczenie dawało się we znaki, czekały na nich gorące grillowane kiełbaski. Wszyscy świetnie się bawili i zintegrowali. Nawet siniaki, które pojawiły się następnego dnia były powodem śmiechu i dobrych wspomnień.

Mateusz Widera

_______________________________________________________________________________________________________

Pasowanie uczniów klasy dziennikarskiej i policyjnej z LO Nr II w Oławie

18 grudnia 2012 roku, w Hotelu Oławian, po raz drugi w historii szkoły odbyło się pasowanie pierwszaków z klasy dziennikarskiej a po raz pierwszy uczniów z klasy policyjnej. Uroczystość przygotowali uczniowie z klasy 2D (także dziennikarskiej) we współpracy ze szkolnym zespołem wokalnym CHOCO.

Uczniowie klasy policyjnej zaprezentowali się w swoich „mundurach”, uczniowie klasy dziennikarskiej
w koszulkach z nadrukiem „klasa dziennikarska 2012 – 2015″. Stroje te obowiązują uczniów klasy 1d w środy, czyli w dzień, w którym mają dodatkowe przedmioty: edukację policyjną i medialną.

Przed oficjalnym pasowaniem pierwszaki musiały przejść test wiedzy o szkole. Pytania ułożyli uczniowie z klas 2D i 3D. Pytano o daty z życia szkoły, nazwiska nauczycieli i adresy (np. Komendy Powiatowej w Oławie).

Uczniów klasy policyjnej pasowano symbolicznym lizakiem policyjnym a pasowania dokonali: Maria Domaradzka, mł. insp. Jacek Gałuszka, Komendant Powiatowy Policji w Oławie oraz Alicja Jędo, oficer prasowy KPP

w Oławie, która prowadzi zajęcia z edukacji policyjnej.

W roli gospodarzy wieczoru wystąpili: Katarzyna Krychowska i Rafał Demczański z klasy 2D.

Natalia Ozga z 1D i Rafał Stanasiuk 2D od paru lat tańczą razem w Klubie Tańca Athina i odnoszą sukcesy. Swoim występem uświetnili uroczystość pasowania.

m

Fot. Ada Kuriata

bvbv

______________________________________________________________________________________________________

4 minuty dla życia

Uczniowie klasy policyjnej odbyli pierwsze ćwiczenia w terenie. 22 września, w sobotę poznawali podstawy udzielania pierwszej pomocy oraz kontroli ruchu drogowego. 12 osób pod okiem podinspektor Alicji Jędo przyglądało się także pracy policjantów na drodze.

Akcja „4 minuty dla życia” polegała na propagowaniu udzielania pierwszej pomocy na drodze. Wszyscy zatrzymani w tym czasie kierowcy (za łamanie przepisów drogowych) mogli wybrać sobie karę: mandat i punkty albo przyspieszony kurs pierwszej pomocy. Przy działaniach obecni byli uczniowie klasy policyjnej.

W programie edukacji policyjnej przewidziano wiele akcji o podobnym charakterze, uczniowie będą w ten sposób zapoznawali się z pracą w Policji.

Pierwsze próby udzielania pomocy.

______________________________________________________________________________________________________

Komenda Powiatowa Policji w Oławie i ZSP Nr 1 podpisały porozumienie w sprawie „klasy policyjnej”

3 września 2012 roku, podczas rozpoczęcia roku szkolnego, Jacek Gałuszka – komendant KPP w Oławie i Maria Domaradzka- dyrektor ZSP Nr 1 w Oławie  podpisali oficjalne porozumienie w sprawie współpracy w ramach edukacji policyjnej. Klasa policyjna została utworzona jako innowacja pedagogiczna w Liceum Ogólnokształcącym Nr II, program innowacji został zaakceptowany przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

Maria Domaradzka i Jacek Gałuszka pospisują porozumienie.

Uczniowie klasy policyjnej na dodatkowym przedmiocie „Edukacja policyjna” będą zgłębiać tajniki  pracy w Policji. Zajęcia z zakresu funkcjonowania Policji  poprowadzi podinsp. Alicja Jędo, w programie są także zajęcia z psychologii, strzelectwa i sztuk walki.

Porozumienie z KPP w Oławie obejmuje wiele działań programowych, które będą wspomagane przez funkcjonariuszy, m.in.:

–  współpraca policji ze społeczeństwem,

– kryminalistyka, kryminologia i wiktymologia,

– prawo karne materialne i postępowanie karne,

– prawo o ruchu drogowym – kontrola uczestników ruchu drogowego,

– zarządzanie kryzysowe,

– zapoznanie uczniów klasy policyjnej ze sposobem wykonywania zadań przez niektóre komórki organizacyjne Komendy Powiatowej Policji w Oławie w drodze obserwacji realizacji obowiązków służbowych przez policjantów

– udział w wybranych akcjach i działaniach prewencyjnych Policji.

Pomysł utworzenia klasy policyjnej spodobał się młodzieży, może o tym świadczyć duża liczba podań – 40 osób ubiegało się o 15 miejsc. Ostatecznie naukę w klasie o tym profilu rozpoczęło 18 osób. Jest to pierwsza innowacja mundurowa w powiecie, 6 w województwie dolnośląskim i 34 w Polsce. ZSP Nr 1 w Oławie ma już doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach edukacyjnych, od 6 lat w LO działa klasa dziennikarska.

Fot. J. Machaj

mm

Biuletyn Informacji Publicznej