Włochy na wyciągnięcie ręki!

Włochy na wyciągnięcie ręki!

Wycieczka do Włoch
19.10.2023-25.10.2023

„Kto podróżuje, ten dwa razy żyje”
Hans Christian Andersen

Włochy to miejsce na mapie Europy, do odwiedzenia którego nie trzeba zachęcać.  To jeden z najbardziej urokliwych zakątków świata, słynący zarówno ze wspaniałych, bezcennych zabytków kultury i architektury, jak i niepowtarzalnych krajobrazów od stuleci zachwycających swoim pięknem.

Naszą podróż rozpoczęliśmy od pięknej Wenecji . Wenecji nie da się opisać ani do niczego porównać. Jest jedyna w swoim rodzaju. Nazywana najpiękniejszym miastem świata. „Wolę być w Wenecji w jeden deszczowy dzień niż w pogodny w każdej innej stolicy” – stwierdził pisarz Herman Melville w 1857 roku. Do Wenecji dotarliśmy tramwajem wodnym, a spacer po mieście rozpoczęliśmy od przejścia klimatyczną dzielnicą San Polo. Nie można wyobrazić sobie zwiedzania Wenecji bez postawienia stopy na rozległym Placu św. Marka, który otoczony jest najważniejszymi zabytkami Wenecji, takimi jak Bazylika św. Marka, samodzielna dzwonnica, wieża zegarowa czy Pałac Dożów, którego gotycka fasada wychodzi już na sąsiedni „placyk” (piazzetta) św. Marka. Spacerując po okolicy nie ominęliśmy  południowej fasady Pałacu Dożów i stanęliśmy na mostku Ponte della Paglia. Zobaczyliśmy stamtąd słynny Most Westchnień – krytą przeprawę łączącą pałac z nowym skrzydłem więziennym, które oddzielone są od siebie Kanałem Pałacowym. Najpiękniejszą panoramę Wenecji mogliśmy podziwiać z mostu Rialto i Ponte dell’Accademia. Nie ma zwiedzania Wenecji bez zobaczenia tutejszych kanałów pomiędzy kamienicami. Najpiękniej wyglądają w bocznych uliczkach – małe, uśpione, wąskie, a uroku dodaje płynący tędy gondolier.

Jednym z najładniejszych miast Toskanii jest Siena, w której spędziliśmy kolejny dzień. Wszystkie drogi prowadzą do Piazza del Campo – to niezwykły ceglany płac w kształcie muszli, który otaczają średniowieczne kamienice. Na placu znajdują się oczywiście turystyczne restauracje i kramy z pamiątkami. Najważniejszą jednak atrakcją w tym miejscu jest górująca nad placem wieża Torre del Mangia, będąca częścią miejskiego ratusza. To właśnie na Piazza del Campo odbywa się co roku 2 lipca i 16 sierpnia słynne Palio w Sienie – wyścig konny, w którym rywalizuje ze sobą 10 z 17 sieneńskich dzielnic (zwanych tu contrade).

Katedra Santa Maria Assunta w Sienie należy do najwspanialszych zabytków architektury we Włoszech. Ta XIII-wieczna katedra to niezwykłe połączenie stylu romańskiego z gotyckim. 

Spacer urokliwymi średniowiecznymi uliczkami miasta na długo zostanie w naszej pamięci.

W końcu droga zaprowadziła nas do Rzymu. To jedyne miasto na świecie, które budzi szacunek, zachwyt i podziw odwiedzających. To miasto o najpiękniejszej na świecie historii, z niezwykle bogatą architekturą: starożytne budowle, średniowieczne kościoły, renesansowe pałace, Muzea Watykańskie, które przyprawiają o zawrót głowy, potęga rzymskich świątyń, najważniejsze w Europie place, słynne teatry, galerie, restauracje. Każdy krok w tym Wiecznym Mieście prowadził nas do odkrywania tajemniczych historii oraz zapierających dech w piersiach zabytków: Zamek św. Anioła – przepiękna, ogromna  budowla, która powstała jako mauzoleum cesarza Hadriana w 139 r. Obecnie, od roku 1933, znajduje się w nim muzeum (Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo), ale to także świetny punkt widokowy na Rzym. Tuż obok zamku znajduje się przepiękny Most św. Anioła – jeden z najbardziej znanych mostów w Rzymie. Najbardziej charakterystycznym elementem mostu są XVII-wieczne rzeźby przedstawiające 10 aniołów projektu Berniniego. Mostem św. Anioła przeszliśmy na drugą stronę Tybru i kierowaliśmy się w stronę romantycznej ulicy Via del Governo Vecchio, którą doszliśmy do Piazza Navona – to najwspanialszy plac w Rzymie przyciągający turystów dzień i noc, otoczony klimatycznymi kawiarniami i restauracjami. Niespełna 2000 lat temu w tym miejscu znajdował się 30-tysięczny stadion. W centralnej części placu znajduje się Fontanna Czterech Rzek, zbudowana w latach 1647-1651. Na zachodniej części placu znajduje się przepiękny kościół Sant’Agnese in Agone. Z Piazza Navona udaliśmy się do Panteonu – to najstarszy tak dobrze zachowany budynek w Rzymie. Budowę Panteonu zakończono w 128 r. Oczywiście kolejną piękną budowlą w Rzymie, którą niewątpliwie trzeba zobaczyć to Fontanna di Trevi – najwspanialsza z fontann. Z tego miejsca udaliśmy się  do Piazza di Spagna, czyli Placu Hiszpańskiego, przy którym znajdują się słynne Schody Hiszpańskie. U podnóża schodów znajduje się barokowa Fontana della Barcaccia.  Na wprost od Schodów Hiszpańskich zaczyna się Via dei Condotti – jedna z kilku najważniejszych ulic handlowych w Rzymie, przy której znajdują się markowe butiki takich marek, jak Dior, Gucci, Prada, czy Bulgari.

Nie można zapomnieć o Koloseum  – to najważniejsza zachowana budowla starożytnego Rzymu. Dawniej odbywały się tutaj walki gladiatorów podziwiane przez rzymski tłum. Tuż obok Koloseum znajduje się Forum Romanum – przez tysiąc lat było sercem starożytnego Rzymu oraz sercem imperium obejmującego prawie całą Europę.

Miejsce, które zrobiło na nas ogromne wrażenie to Watykan – Bazylika i plac św. Piotra. Już sam Plac św. Piotra robi wrażenie – 140 rzeźb świętych spogląda na odwiedzających z otaczającej plac czterorzędowej kolumnady autorstwa Berniniego. Bazylika św. Piotra to jeden z największych kościołów na świecie – wewnątrz tej bogato zdobionej świątyni znajduje się przede wszystkim grób św. Piotra. Bazylika pełna jest wspaniałych zdobień i rzeźb. Uwagę zwraca barokowy brązowy baldachim projektu Berniniego, który został wzniesiony według tradycji nad grobem pierwszego apostoła. Znajduje się tu słynna Pieta Michała Anioła (w pierwszej kaplicy po prawej stronie, od razu po wejściu). Tuż obok (w kaplicy św. Sebastiana) jest grób Jana Pawła II, którego ciało przeniesiono tu po beatyfikacji.

Ostatni dzień naszego zwiedzania miał miejsce we Florencji – stolicy Toskanii i oczywiście jednego z najpiękniejszych miast Włoch, perły renesansu. Największe wrażenie zrobiła na nas słynna Duomo czyli katedra Santa Maria del Fiore. Podziwialiśmy również: 85m dzwonnicę, Baptysterium i drzwi wykonane z brązu, Piazza Della Signoria, Galleria degli Uffizi, kościół Santa Croce (spoczywają tutaj m. in.: Michał Anioł, Galileusz czy Machiavelli). Zwiedzanie Florencji zakończyliśmy na Ponte Vecchio czyli Moście Złotników. Florencja to niewątpliwie piękne i wyjątkowe miasto.

Niestety, to co dobre szybko się kończy – wycieczka była niesamowitym przeżyciem, pełnym bogatej historii i kultury tego pięknego kraju, jakim są Włochy. Każdego dnia odkrywaliśmy coś nowego i cieszyliśmy się niezapomnianymi chwilami.

Organizator i kierownik wycieczki: Maria Bednarczyk

Opiekunowie: Anna Dylewska, Małgorzata Słabicka – Kędra, Agnieszka Szawan-Paras

Tekst: A.Sz-P, Zdjęcia: A.Sz-P

Skip to content