Mogiłę (nie tylko pradziada) ocal od zapomnienia

Mogiłę (nie tylko pradziada) ocal od zapomnienia

Podczas ubiegłorocznych wakacji oławscy wolontariusze akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” po raz kolejny mieli wyjechać do Litynia na Ukrainie w ramach akcji polegającej na ratowaniu polskich cmentarzy za  naszą wschodnią granicą. Z powodu pandemii wyjazd został odwołany. Do zmartwionych wolontariuszy dotarł list, w którym mieszkańcy Litynia informowali, że sami posprzątali najstarszą na Podolu polską nekropolię…

W październiku  ubiegłego roku z inicjatywy oławskich władz samorządowych pojawił się pomysł, aby w rewanżu posprzątać stary ewangelicki cmentarz przy ul. Wiśniowej. W akcji mieli uczestniczyć nauczyciele oławskich szkół. Z powodu pandemii akcja została odwołana.

Do pomysłu powrócono w bieżącym roku szkolnym. 8 października br. Małgorzata Peremicka – dyr. LO Nr I, Barbara Turczynowska – dyr. SP nr 6 oraz uczniowie i nauczyciele Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Liceum Ogólnokształcącego Nr I, Szkoły Podstawowej nr 6 i Szkoły Podstawowej nr 8 w Oławie spotkali się podczas prac porządkowych na ewangelickim cmentarzu. Dzięki ich zaangażowaniu oraz pomocy pracowników Zarządu Dróg Miejskich i Zieleni w Oławie nekropolii został przywrócony godny wygląd. Wolontariusze zobowiązali się do stałej opieki nad cmentarzem i wpisania akcji w plan pracy ww. szkół.

Honorowy patronat nad akcją sprawują: Burmistrz Miasta Oława, Starosta Oławski i Przewodniczący Związku Sybiraków w Oławie.

Jolanta Szewczyk i Wioletta Maciejewicz – Guź
Fot. P.Wróbel, J.Szewczyk, W.Maciejewicz-Guź

Skip to content