Różowa skrzyneczka – kolejny projekt menstruacyjny

Różowa skrzyneczka – kolejny projekt menstruacyjny

W minionym tygodniu do naszej szkoły dotarła „Różowa skrzyneczka”, jedna ze stu przekazanych dolnośląskim szkołom w ramach projektu Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet, sfinansowanego przez Kulczyk Foundation.  Znajdują się w niej darmowe podpaski i tampony dla uczennic. Na stronie akcji „Różowa skrzyneczka” znajdziemy informację, że „jej celem jest pomoc dziewczynkom i dzieciom transpłciowym dotkniętym ubóstwem menstruacyjnym, wykluczonym ze względu na utrudniony dostęp do środków higieny osobistej na czas menstruacji w szkołach i przestrzeni publicznej”.

Warto także zajrzeć na stronę internetową kulczykfoundation.org.pl, na której znajdziemy wiele rzetelnej wiedzy na temat miesiączki, problemów i stereotypów z nią związanych oraz wyniki ważnych badań społecznych.
Według pierwszego w Polsce raportu „Menstruacja” przeprowadzonego w lutym 2020 roku dla Kulczyk Foundation, co piątej Polce zdarza się nie mieć pieniędzy na podpaski. 39 proc. kobiet, które żyją poniżej minimum socjalnego (to ok. 5 proc. społeczeństwa), musi wybierać pomiędzy ciepłym posiłkiem a kupnem środków higienicznych. 
Menstruacja to nadal temat tabu w polskim społeczeństwie. Według wspomnianego raportu aż 47 proc. kobiet deklaruje, że w ich rodzinnych domach nie mówiło się i nie mówi się o miesiączce. 
73 proc. dorosłych kobiet i 85 proc. nastolatek miesiączka kojarzy się z bólem. Często spotykają się z brakiem zrozumienia ze strony otoczenia i lekarzy.
Badania firmy Procter & Gamble pokazują, że co szósta polska uczennica opuściła lekcję z powodu braku środków higieny w trakcie miesiączki.

To już drugi projekt menstruacyjny, w którym uczestniczy nasza szkoła. Na początku roku szkolnego, w ramach współpracy z fundacją „Akcja Menstruacja” dołączyliśmy do programu „Hej, dziewczyny”. Białe pudełka wypełnione podpaskami czekają w szkolnych toaletach na powrót uczennic do szkoły. O akcji można przeczytać tutaj.

Skip to content