Deszczowy i wietrzny, ale niezapomniany Berlin…

Deszczowy i wietrzny, ale niezapomniany Berlin…

6 grudnia rano, w radosnej atmosferze, 57 osobowa grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami  udała się na wycieczkę do naszych zachodnich sąsiadów. Celem podróży była wielokulturowa stolica Niemiec – Berlin.

Pierwszą atrakcją obejrzaną z autokaru był Mur Berliński (Berliner Mauer)  z East Side Galery – galeria „pomnik dla wolności” stworzona przez artystów z całego świata na fragmencie Muru Berlińskiego o długości 1300 metrów. Galeria składa się ze 106 obrazów dotyczących historii NRD. Kolejnym punktem naszej wycieczki był  Gmach Parlamentu Reichstag. Budynek ten został wzniesiony w latach 1884 – 1894 wg. Projektu Paula Wallota. W roku 1933 gmach poważnie ucierpiał w wyniku pożaru, w kolejnych latach popadał w ruinę poprzez działania wojenne. Po renowacji budynek od 1999r. pełni rolę siedziby Bundestagu. Jedną z najpiękniejszych budowli Berlina, którą zobaczyliśmy  jest Ewangelicka Katedra zbudowana w latach 1894 – 1905 w stylu włoskiego renesansu. W czasie wojny była ona poważnie zniszczona przez alianckie naloty. Jej odbudowa rozpoczęła się dopiero w 1975 roku. Katedra od samego początku była inspiracją dla światowych architektów.

Przy tej ulicy znajduje się również najstarszy teatr operowy w Berlinie. Na Placu Operowym miało miejsce palenie książek w 1933r. W miejscu gdzie płonął kopiec wybudowano w nawierzchnię placu szybę, umożliwiającą zajrzenie w głąb. Widzi się puste białe pomieszczenie a w  nim wielkie, puste, białe regały – jest to monument upamiętniający to zdarzenie.

Jedną z wizytówek współczesnego Berlina – którą zobaczyliśmy – jest Potsdamer Platz. Został on podczas II wojny światowej prawie całkowicie zniszczony a później odbudowany od podstaw. Obecnie jest przykładem znakomitej  nowoczesnej architektury z imponującą kopułą Sony Center.

Wycieczkę zakończyliśmy pobytem na Jarmarku Bożonarodzeniowym (Weihnachtsmarkt) znajdującym się w okolicach wieży telewizyjnej – Fernsehturm – najwyższej budowli w Niemczech (368 metrów). Blisko jej zwieńczenia znajduje się kula, a wewnątrz niej taras widokowy. Nad tarasem położona jest restauracja z obrotowym pierścieniem, który dokonuje pełnego obrotu wokół osi w ciągu pół godziny.

Weihnachtsmarkt z tysiącem zapalonych światełek, tradycyjnych wyrobów, rękodzieł, domowej kuchni, straganów prześcigających się w świątecznych dekoracjach tworzy,  niezapomniany świąteczny klimat.

Opiekunowie: Agnieszka Szawan-Paras, Magdalena Dorociak, Marta Mikoda, Jolanta Piasecka

Zdjęcia: Agnieszka Szawan-Paras, Marta Mikoda

A.Sz-P

Skip to content