Wycieczka na Jarmark Świąteczny do Lipska

Wycieczka na Jarmark Świąteczny do Lipska

Weihnachtsmarkt in Leipzig

07.12.2018r grupa 40 uczniów wraz z opiekunami zwiedziła miasto Lipsk –  jedno z nielicznych niemieckich miast, z którymi II wojna światowa obeszła się nad wyraz łaskawie (inaczej niż np. położone bardzo niedaleko, a niemal całkowicie zbombardowane przez aliantów, Drezno). W całych Niemczech nie ma drugiego miasta z tak dobrze zachowanym zespołem XIX- i XX-wiecznych dzielnic.

Rozpoczęliśmy nasze zwiedzanie od najbardziej imponującego budynku  a był to Pomnik Bitwy Narodów zbudowany ofiarom bitwy o Lipsk, która miała miejsce w 1813 r. Jest największym pomnikiem w Europie. U jego podstawy znajduje się pawilon muzealny z pamiątkami, w wartowni zaś eksponaty, diorama z tysiącami figurek żołnierzy oraz fragmentami pola bitwy. Na tarasy widokowe pomnika można dostać się windą, na sam szczyt stromymi schodami. Pomnik ma wysokość 91 metrów, hala wewnętrzna wysoka jest na 68 metrów. Liczba schodów to 500, zaś cały pomnik waży 300 tysięcy ton.

Następnie udaliśmy się na Dworzec Główny, który od chwili wybudowania jest największym pod względem powierzchni dworcem w Europie, obsługuje 150.000 pasażerów dziennie. Ma aż 26 peronów, piękną poczekalnię dla podróżnych i szklany dach. Zlokalizowano w nim trzy poziomowe centrum handlowe oraz ekspozycję muzealną. Dworzec zadziwił nas swoją wielkością a także połączeniem zabytkowego i nowoczesnego wnętrza. Stąd mieliśmy już tylko kilka kroków na starówkę.

Sercem lipskiej starówki jest rynek zdobiony mozaikowym godłem miasta. Wśród wspaniałych budowli uwagę przyciąga przede wszystkim renesansowy Altes Rathaus (Stary Ratusz) – jego budowa trwała tylko 9 miesięcy, a uchodzi za jeden z najładniejszych w Niemczech. W środku można obejrzeć olbrzymią makietę XIX-wiecznego Lipska. Rynek to także sukiennice, żółty Dom Królewski i dwa ważne kościoły: Lipsk Thomaskirchhof tu odbywają się koncerty słynnego chóru chłopięcego Thomanerchor oraz Lipsk Nikolaikirche  – to najstarsza świątynia Lipska, wzniesiona w 1150 roku., gdzie znajdują się największe organy w całych Niemczech.

Lipsk jest miastem Johanna Sebastiana Bacha – genialny kompozytor epoki baroku, najsłynniejszy z rodu Bachów, urodził się wprawdzie w Eisenach, ale w Lipsku przeżył ostatnie 27 lat i tu też zmarł. Bach pracował w Lipsku jako kantor w kościele św. Tomasza tam też znajduje się grobowiec Bacha a przed kościołem można zobaczyć jego pomnik.

Wycieczkę zakończyliśmy pobytem na przepięknym jarmarku świątecznym. Tradycja lipskiego jarmarku bożonarodzeniowego sięga 1458 roku. Jarmark z ok. 300 straganami w zabytkowej scenerii lipskiej starówki należy do największych i najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech. Ten historyczny jarmark nosi nazwę „Stary Lipsk” można tu udać się w fascynującą podróż w czasie, a w fińskiej wiosce na Augustusplatz skosztować typowo fińskich potraw. Oprócz aromatycznych potraw, pierniczków czy ozdób świątecznych do głównych atrakcji należy największy na świecie wolnostojący kalendarz adwentowy.

Opiekunowie wycieczki: Agnieszka Szawan-Paras, Marta Mikoda, Jolanta Piasecka

Foto: Agnieszka Szawan-Paras, Iga Bakulińska, Martyna Wolarz

A.Sz-P

Skip to content