JESZCZE NIE STUDENCI, A JUŻ UCZĄ SIĘ W MURACH UCZELNI…

JESZCZE NIE STUDENCI, A JUŻ UCZĄ SIĘ W MURACH UCZELNI…

Ostatni listopadowy piątek spędziliśmy w gościnnych progach zaprzyjaźnionego z nami od kilku lat Instytutu Politologii UWr. Najpierw odwiedziliśmy najciekawsze pomieszczenia w instytucie: tzw. salę fokusową z wenecką szybą i pomieszczeniem do obserwowania zachowań, służącym do badań oraz stworzoną przez studentów salę „okrągłostołową”, nawiązującą do istotnych wydarzeń lat 80.

Następnie wysłuchaliśmy interesującego wykładu dr. hab. Arkadiusza Domagały, który przybliżył nam zagadnienia związane z konfliktami zbrojnymi, prowadzącymi nierzadko do zbrodni na ludzkości, ludobójstwa i czystek etnicznych, operując przykładem ludobójstwa w Srebrenicy z 1995 roku, kiedy Serbowie wymordowali 8 tys. bośniackich chłopców i mężczyzn. Dr Domagała przywołał przykłady tekstów kultury nawiązujących do tego tragicznego wydarzenia: teledysku do piosenki zespołu Sabaton „We burn” oraz filmu „Rezolucja 819”.

Po przerwie, dzięki której podbudowaliśmy nadwątlone siły, uczestniczyliśmy w warsztatach prowadzonych przez dr Małgorzatę Alberską. Na tych zajęciach dyskutowaliśmy o problemie uchodźstwa i o tym, jak łatwo posługujemy się stereotypami.

Kilka godzin spędzonych przy ul. Koszarowej upłynęło nad podziw szybko. Bogatsi w wiedzę i wrażenia wróciliśmy do Oławy.

Tę wycieczkę przedmiotową związaną tematycznie z zagadnieniami z zakresu rozszerzonego wiedzy o społeczeństwie zorganizowała pani Edyta Dębicka, a drugą opiekunką uczniów była pani Marta Brudnik.

 

Tekst Edyta Dębicka

Zdjęcia Daria Lech i Przemysław Pustelnik

Skip to content