Spotkanie z panem Bogusławem Stanisławskim- mądrze i ciepło o tożsamości i patriotyzmie.

Spotkanie z panem Bogusławem Stanisławskim- mądrze i ciepło o tożsamości i patriotyzmie.

            W czwartek, 15 listopada, w czytelni głównej biblioteki miejskiej „Koronka” w Ratuszu, odbyło się niecodzienne wydarzenie. Gościł w Oławie pan Bogusław Stanisławski- świadek historii (rocznik 1930) i działacz społeczny – opozycjonista z czasów PRL-u i współzałożyciel polskiego oddziału Amnesty International. Prezydent Bronisław Komorowski w 2011 roku odznaczył go, za działalność społeczną Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pan Bogusław pamięta trudności II wojny światowej, jak mówił, te przeżycia go ukształtowały. Wspominał między innymi swój udział w tajnym nauczaniu, tzw. tajnych kompletach, czy próbę przyłączenia się do oddziału Armii Krajowej (gdy wybuchło powstanie warszawskie miał 14 lat i był zbyt młody na partyzantkę). W swoim wystąpieniu, które nazwał „gawędą”, poruszył kwestie poczucia tożsamości narodowej oraz patriotyzmu. Przypomniał trudną polską historię, przedstawił wolność jako najwyższe dobro. Mówił o ogromnych możliwościach, jakie wynikają z tego, że Polska od prawie 15 lat jest częścią Unii Europejskiej i o tym, iż cieszy się z faktu, że na straży praw i wolności Polaków stoją także instytucje unijne.

W drugiej części spotkania pan Bogusław odpowiadał na pytania publiczności. Uczestnicy spotkania pytali go np. o to, jak ocenia powstanie warszawskie; również o to, które z wielu miejsc na świecie, jakie odwiedził, zrobiło na nim szczególne wrażenie albo co najbardziej zapamiętał z czasów okupacji niemieckiej. Pan Stanisławski przekonywał słuchaczy o tym, że bez względu na czas i miejsce najważniejszy zawsze powinien być drugi człowiek.

W spotkaniu z panem Bogusławem uczestniczyła klasa I AR z naszego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz grupa uczniów z ZSP nr 2 w Oławie oraz zaproszeni goście: dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej- pan Jacek Wasik (który rozpoczął spotkanie), burmistrz Oławy- pan Tomasz Frischmann, wicestarosta powiatu oławskiego- pani Bożena Worek, dyrektor „Koronki”- pani Janina Kordys oraz dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego- pani Maria Domaradzka.

Spotkanie zorganizowały panie Edyta Dębicka z CKZiU oraz Martyna Gacek-Świecik z Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu. Dziękujemy także za współpracę pani dyrektor Kordys i pracownikom „Koronki”.

 

Tekst: Edyta Dębicka

Zdjęcia: Michał Mossoń

 

 

 

 

Skip to content