Śpiewaliśmy i recytowaliśmy, bo… „POLSKA W DUSZACH NAM GRA”

Śpiewaliśmy i recytowaliśmy, bo… „POLSKA W DUSZACH NAM GRA”

W sobotę, 15 września, daliśmy koncert w podziemiach oławskiego Ratusza. Odbył się on we współpracy z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną „ Koronka” w Oławie, w ramach obchodów Dni Dziedzictwa Narodowego oraz ogólnopolskiego programu „Niepodległa”, który wiąże się ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Finałowa piosenka

Publiczność dopisała ( już po raz czwarty), a znaleźli się wśród niej m.in.: burmistrz Oławy, Tomasz Frischmann z Małżonką, dyrektor „Koronki”, pani Janina Kordys, członkowie rodzin oraz osoby zaprzyjaźnione z wykonawcami, jak również starsi i młodsi mieszkańcy Oławy- dziękujemy wszystkim za przybycie. Goście chwalili nie tylko nasze głosy, dobór utworów, ale także aranżacje muzyczne i wystrój (podobały się żywe wianki, które oprócz białych strojów miały na głowach wykonawczynie piosenek i recytacji oraz nastrojowe światło), docenili także domowe ciasta upieczone przez naszych uczniów i miłe dziewczyny obsługujące kawiarenkę. Pytani o wrażenia, najczęściej mówili: „było pięknie”, „wzruszająco”, „niezwykle nastrojowo”, „wspaniałe przeżycie”.

Pięknym przeżyciem koncert „ Polska w duszach nam gra” był także dla wszystkich, którzy pokonali tremę i stanęli oko w oko z publicznością. Pieśni i piosenki wykonywali: Iga Bakulińska, Marta Brudnik, Edyta Dębicka, Paulina Hadryś, Daria Lech, Weronika Żygadło; Alan Grobelak, Mateusz Kałuża i Arkadiusz Sztandera. Recytowały: Zuzanna Czajkowska, Agata Czarczyk, Natalia Machowska, Bernadetta Winnicka i Zofia Szwajgiel.

Autorką koncepcji artystycznej i scenariusza koncertu była Edyta Dębicka, a za jego przygotowanie muzyczne odpowiadała Marta Brudnik. Wystrojem sali i kawiarenką zajęła się Joanna Puławska. Koncert prowadzili Oliwia Leszczyńska i Wojciech Bar.

W programie koncertu znalazły się znane i lubiane kompozycje: „Dziwny jest ten świat”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Miejcie nadzieję”, „Biały krzyż”, ale i liryczna dumka „Nad tichuju rjeczku” czy chwytająca za serce „La jidisze mame”. Nie zabrakło także tekstów wybitnych poetów: Czesława Miłosza, Krzysztofa Baczyńskiego, Władysława Broniewskiego i Jonasza Kofty. W finale mocno wybrzmiała piosenka „Chłopców z Placu Broni” – „Wolność kocham i rozumiem”.

Nasz koncert to pierwsze, ale nie ostatnie wydarzenie związane z obchodami stulecia niepodległości. 12 października odbędzie się gra miejska pod tytułem „Dla niepodległej gramy. Drogi do niepodległości”, a 30 października gala z przeglądem pieśni patriotycznych i wojskowych, której nazwę zaczerpnęłyśmy z wyżej wspomnianej finałowej piosenki.

A Ty – czy wolność kochasz i rozumiesz?

Tekst: Edyta Dębicka
Zdjęcia: Klaudia Słoniowska

Skip to content