Laureatka i finalistka!

Laureatka i finalistka!

Karolina Trojanowska zdobyła tytuł laureata, zaś Weronika Nowak została finalistą XLII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Olimpiada odbywała się 7 i 8 czerwca 2018 roku, we Wrocławiu.

Zakwalifikowanie się do etapu centralnego olimpiady uprawnia uczennice do zwolnienia z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Ponadto mogą podjąć studia na uczelniach wyższych prowadzących kształcenie z zakresu żywienia człowieka i dietetyki, gastronomii oraz analizy żywności czy zarządzania jakością.

Karolina i Weronika stanęły do rywalizacji z ponad 30 uczniami, którzy reprezentowali szkoły o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych z terenu całego kraju. Tegoroczne centralne eliminacje OWiUR odbyły się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Eliminacje centralne, podobnie jak i szkolne i okręgowe, składały się z części teoretycznej, w której uczestnicy musieli rozwiązać test składający się z 60 pytań (i tyle punktów było do zdobycia w tym etapie). Kolejną część olimpiady stanowiły zadania praktyczne:

  1. Wykonanie klusek kładzionych;
  2. Przygotowanie dekoracji do dania z ogórka, papryki czerwonej i pora z wykorzystaniem techniki carvingu;
  3. Omówienie właściwości żywieniowych i zastosowania kulinarnego tłuszczów spożywczych.

Za każde zadanie można było uzyskać po 20 punktów, co łącznie dawało 60 punktów – podobnie jak w części teoretycznej.

To pierwszy, tak duży sukces uczniów naszej szkoły w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. A należy zaznaczyć, że nasza szkoła jest dość „młodym” uczestnikiem tej olimpiady, gdyż startowaliśmy dopiero po raz drugi. W ubiegłym roku szkolnym niewiele zabrakło, by Weronika Nowak zakwalifikowała się do eliminacji centralnych. Pozostawiło to w nas niedosyt, ale jednocześnie rozbudziło nasz apetyt. Dlatego tak bardzo cieszymy się z tegorocznych osiągnięć dziewczyn. Do olimpiady uczennice przygotowywały się pod kierunkiem nauczycielki dr Ewy Górnickiej.

Skip to content